fot. pixabay.com

Wartościowa lektura wyzwoleniem w czasach izolacji

Czas pandemii, odizolowania sprawia, że wolne chwile możemy wykorzystać nie tylko na rozmowy z bliskimi, oglądanie filmów i seriali, przeglądanie stron internetowych, ale także, a może przede wszystkim, na czytanie książek.

Według badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową 62 proc. dorosłych Polaków nie czyta w ogóle książek. Ponad 95 proc. spośród tej grupy dodatkowo o książkach nie rozmawia, nie wypożycza ich, nie otrzymuje w prezencie ani nie wybiera ich dla innych. W tym trudnym czasie, który przeżywamy warto jednak sięgnąć po dobrą lekturę.

– Żeby znaleźć swój świat, może żeby też z tego poczucia izolacji, uwięzienia się wyzwolić, może najlepiej wejść w świat literatury, a przede wszystkim świat powieści. Wielkiej powieści, rozległych, epickich historii, które mogą pozwolić odnaleźć taki punkt zaczepienia – mówił prof. Wiesław Ratajczak, polonista z Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Znalezienie wartościowej lektury to niekiedy spory wysiłek. Oczywiście możemy zdać się na tradycję literacką, czyli sięgać po te książki, które się sprawdziły w lekturze poprzednich pokoleń, ale nie tylko – podpowiada dr Katarzyna Drąg z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie.

– Dobrym pomysłem są książki biograficzne, kiedy możemy zapoznać się z życiem, życiorysem, problemami, sposobem pokonywania problemów, który został zrealizowany w życiu innych osób. Często są to osoby, które wiele w życiu osiągnęły. Myślę, że to może być podnoszące na duchu – podkreśliła.

Czas odizolowania sprzyja również wejściu w siebie, otwarciu się na swoje wnętrze. W tym procesie pomaga dobra, wartościowa lektura.

– Na pewno dobrą lekturą jest dzienniczek siostry Faustyny, który pokazuje jak może być bogate wnętrze człowieka, a jednocześnie przekazuje wielkie orędzie Bożego Miłosierdzia. Dobrą lekturą mogą być opracowania, które powstają przy okazji Bożego Miłosierdzia – zachęca ks. Prof. Jan Machniak, kierownik Katedry Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Red. Szymon Cieślar z Fundacji „Nasza Przyszłość”, która prowadzi sprzedaż wartościowych książek – zauważa, że w ostatnim czasie widać zainteresowanie i troskę rodziców oraz dziadków o sprawy wiary ludzi młodych. Dlatego wybierają często modlitewniki, aby prosić o łaskę nawrócenia dzieci i wnuków.

– Dużym powodzeniem cieszą się książki religijne poruszające tematykę proroctw, a także dotyczące przyszłości Polski i świata oraz kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego. Czytelnicy często też sięgają po publikacje poruszające tematykę dotyczącą zgubnych ideologii, upadku moralnego oraz niepokoju o przyszłość naszej cywilizacji – akcentował Szymon Cieślar.

Do wypożyczania zachęcają biblioteki, którym technologia przyszła z pomocą. Tak zwane „self-checki” do samodzielnego wypożyczania i przedłużania książek, ale też książkomaty i specjalne wrzutnie do zwrotu – to nowoczesne rozwiązania, z jakich możemy obecnie korzystać. Każde z nich ma zapewnić czytelnikom bezpieczeństwo.

– Udostępniliśmy, umożliwiliśmy wolny dostęp do półek. Oczywiście to się wiąże z pewnymi zagrożeniami, ale dzięki temu nasi czytelnicy, którzy przestrzegają, reżimu, a więc dezynfekcja, dystans i oczywiście maseczki, są w stanie szukać i znaleźć to, czego najbardziej potrzebują – powiedział Andrzej Ociepa, dyrekytor Biblioteki Miejskiej we Wrocławiu.

Aby być mądrym, należy dużo czytać, dlatego sięgajmy często po dobrą i wartościową lekturę.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl