Warsztaty medialne „Zrozumieć media” w Garwolinie

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych  nr 1 CKU im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie, odbyły się warsztaty edukacyjne dla młodzieży. Prowadzili je wykładowcy i szkoleniowcy z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, redaktorzy, dziennikarze, motorzyści, i operatorzy z Radia Maryja i TV Trwam.

W warsztatach wzięło udział pięć klas technikum. Rozpoczęły się one o godzinie 9:00 powitaniem uczestników przez prowadzących oraz przedstawieniem programu. Następnie odbył się wykład dotyczący podstaw przekazu telewizyjnego, w czasie którego uczniowie czynnie brali udział. Na tych warsztatach dowiedzieliśmy się o połączeniu reklamy z dźwiękiem, i również to jak trudne i czasochłonne jest bycie prezenterem. Uczniowie brali udział w warsztatach jako prezenterzy i pogodynki, a w czasie przerwy również mieli możliwość być operatorami kamer. Po zakończeniu wykładu o podstawach przekazu telewizyjnego rozpoczął się kolejny, równie interesujący wykład, na temat dźwięku.

Podczas prelekcji dotyczącym dźwięku i mowy, uczniowie zobaczyli, jak łatwo jest przez różne programy zmienić ich głos na radiowy, męski i kobiecy. Dowiedzieliśmy się jak bardzo dźwięk oddziałuję na widza, podczas oglądania filmu. Obejrzeliśmy również krótki filmik, w którym zobaczyliśmy jak ludzie reagują na odpowiednio postawione pytanie, nie skupiając się na zadanym pytaniu, lecz na własnej odpowiedzi. Również była możliwość brania praktycznego udziału w tych warsztatach.

O 12:00 rozpoczął się wykład dotyczący dziennikarstwa prasowego – czyli słowo w druku. Dowiedzieliśmy się co to jest manipulacja, perswazja, opinia oraz propaganda, a także co powinna zawierać informacja prasowa.

Podczas przerw pytaliśmy uczniów jakie mają odczucia po wysłuchaniu wykładów. Wszyscy bez wahania uznali, że zajęcia były interesujące i dowiedzieli się wielu ciekawych informacji. Duża część przez nas zapytanych osób, stwierdziło, że najbardziej ciekawe były zajęcia z podstaw przekazu telewizyjnego. Uczniowie oraz nauczyciele, z wielką przyjemnością brali udział w wywiadach, do radia oraz telewizji. Wszyscy bardzo czynnie uczestniczyli w warsztatach.

Weronika Skorupka, Martyna Poświata, Karolina Majewska


[GALERIA] Warsztaty „Zrozumieć media” w Garwolinie. Fot. Wiktoria Jędrykiewicz/Paulina Odziemczyk.

 

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl