Warszawa: P. Jaki zapowiada kompleksowy program dla seniorów

Patryk Jaki, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy, zaproponował kompleksowy program dla seniorów. Chodzi m.in. o nowe lokale mieszkalne bez barier architektonicznych, kartę Senior Plus, domy dziennego pobytu oraz budowę wind w blokach, które ich nie mają.

Patryk Jaki przedstawił swój program w poniedziałek na konferencji prasowej.

Seniorzy zrobili coś dla Warszawy, odbudowali to miasto z gruzów, a teraz przychodzi czas na to, aby Warszawa zrobiła coś dla seniorów. Jestem przekonany, że Warszawa może lepiej wykorzystać potencjał seniorów” – mówił kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy.

W ramach „kompleksowego programu dla seniorów” Patryk Jaki zaproponował m.in. wprowadzenie zasady, że wszystkie nowo budowane bloki mieszkalne będą miały na parterze mieszkania dla seniorów i dla osób niepełnosprawnych.

Tak, aby pozbawiane one były barier architektonicznych. Nic to nie kosztuje oprócz wprowadzenia zasady” – wyjaśnił.

Drugim pomysłem Patryka Jakiego jest wykorzystanie istniejących w zasobach miasta pustostanów, by stworzyć tzw. mieszkania podwójne lub potrójne. Według Jakiego po przystosowaniu tych lokali do potrzeb samotnych seniorów, mogliby oni zamieszkać z innymi seniorami, we dwójkę lub we trójkę, po to, by się wzajemnie wspierać i sobie pomagać.

Karta Senior Plus to kolejne rozwiązanie zaproponowane przez kandydata. Podkreślił, że taką kartę mają niektóre miasta w Polsce.

W Warszawie może jakieś zniżki dla seniorów są (…) ale my chcemy, żeby ten system był zunifikowany” – przekonywał Patryk Jaki.

Za pomocą jednej karty seniorzy będą mieli ulgi do wszystkich instytucji miejskich. (…) W imieniu Warszawy będzie można negocjować zniżki dla seniorów z prywatnym biznesem” – dodał.

Jako przykład podał zniżki do restauracji, kawiarni i kin, ale też zniżki w prywatnych zakładach leczniczych dla osób starszych.

Patryk Jaki, jeśli wygra wybory, chce wprowadzić też „mieszkania wytchnieniowe” w każdej dzielnicy Warszawy. To byłyby miejsca, gdzie opiekun osoby niepełnosprawnej bądź seniora mógłby taką osobę zostawić pod pełną lekarską i instytucjonalną opieką, po to, by załatwić swoje sprawy.

Ponadto kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy chce, by w Warszawie w czasie pierwszej kadencji powstało czterdzieści domów dziennego pobytu ze specjalną opieką dla osób starszych. Zapowiada, że będą one łatwiej dostępne i będą dłużej działać niż obecnie. Tam, gdzie to będzie możliwe, domy takie będą prowadzić opiekę geriatryczną.

Interaktywna mapa potrzeb seniorów, na której mogliby oni wskazywać miejsca, gdzie występują bariery architektoniczne, to kolejny punkt w programie Patryka Jakiego dla seniorów. Jego zdaniem stworzenie takiej mapy pomogłoby miastu w usuwaniu barier architektonicznych.

„Warszawa dostępna” to ostatni element programu przedstawiony przez Patryka Jakiego. W tym kontekście mówił on o „bezprecedensowym programie budowy” wind w budynkach, które ich nie mają, po to, by ułatwić życie osobom starszym, a przede wszystkim „więźniom czwartego piętra”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl