Warszawa: odbył się Narodowy Kongres Rodziny

W ramach obchodzonego dziś w Polsce Narodowego Dnia Życia na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się Narodowy Kongres Rodziny. Honorowy patronat nad Kongresem objęło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz resorty kultury, sprawiedliwości i rozwoju. List do uczestników Kongresu wystosowała premier Beata Szydło.

W tym roku Narodowy Kongres  Rodziny odbył się już po raz trzynasty. Tegorocznej edycji Kongresu przyświecało hasło – „RODZINA ENERGIĄ DLA POLSKI”.

„To hasło chyba najlepiej oddaje cel, który przyświeca działaniom rządu skierowanym do rodzin” – powiedziała minister Rafalska.

Kongres, którego organizatorem jest Fundacja Narodowego Dnia Życia, zgromadził dziś na Stadionie Narodowym w Warszawie polskie rodziny, ludzi nauki, instytucje państwowe oraz organizacje pozarządowe.

– Obrona życia jest moim zadaniem, jest moją rolą i w ogóle jest przykazanie „nie zabijaj” – i tutaj właśnie chcemy się zastanowić wspólnie, w jaki sposób możemy dzisiaj realizować to przykazanie – mówiła Agnieszka Strzoda, założycielka Spotkań dla Mam.

Przez osiem godzin ponad setka ekspertów rozmawiała o roli rodziny w dzisiejszym świecie, o jej problemach, wyzwaniach oraz szansach. Nie zabrakło również tematów poświęconych polityce rodzinnej prowadzonej przez rząd. Chodzi przede wszystkim o program Rodzina 500 Plus czy program Za życiem.

– To są wielokierunkowe działania, bo to jest wsparcie i tej wczesnej opieki, wczesnej rehabilitacji, i ośrodki, w których dzieci urodzone z ciężką i nieuleczalną często  chorobą albo niepełnosprawne, mogą znaleźć wsparcie czy opiekę – mówiła minister Elżbieta Rafalska.

Dzisiejszy Kongres rozpoczął Narodową Debatę o Rodzinie – cykl spotkań i konferencji na terenie całego kraju, poświęconych sytuacji rodziny w Polsce oraz polityce prorodzinnej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj