fot. pixabay.com

W związku z aferą korupcyjną w Parlamencie Europejskim powinny odbyć się przyspieszone wybory do tej instytucji?

Blisko połowa respondentów uważa, że w związku z aferą korupcyjną w Parlamencie Europejskim powinny odbyć się przyspieszone wybory. Z badania pracowni Social Changes, zrealizowanego na zlecenie portalu wPolityce.pl, wynika, że za takim rozwiązaniem opowiada się 45 proc. respondentów. Odmiennego zdania jest 22 proc. badanych. 33 proc. ankietowanych Polaków nie miało zdania w tej sprawie.

Do kwestii ewentualnego przyspieszenia wyborów do PE odniosła się europoseł Solidarnej Polski, Beata Kempa. W jej ocenie rozwiązanie jest jak najbardziej do przedyskutowania, jednak w pierwszej kolejności instytucje unijne powinny skupić się na pomocy w wyjaśnieniu afery korupcyjnej w Europarlamencie.

– Kierownictwo Parlamentu Europejskiego musi zmierzyć się w tej chwili z tym, co jest najważniejsze, czyli uruchomieniem mechanizmu pomocy organom śledczym w wykryciu przede wszystkim przyczyn tej afery. Musi przygotować również jak najszybciej różnego rodzaju przepisy i regulaminy, które będą miały za zadanie blokować tego rodzaju procedery w przyszłych kadencjach Parlamentu Europejskiego. Najlepiej, żeby zasady obowiązywały od zaraz. Na pewno w tej chwili instytucje Parlamentu muszą skupić się na pomocy w wyjaśnieniu tej afery. Czy będą do tego zdolne? Nie wiem. Jeśli nie, to na pewno rozwiązanie Parlamentu będzie dobrą propozycją – podkreśliła Beata Kempa. 

Afera korupcyjna w PE wybuchła w grudniu 2022 roku po aresztowaniu byłej wiceprzewodniczącej tej unijnej instytucji, Evy Kaili. Jest ona podejrzewana o przyjmowanie łapówek od osób powiązanych z Katarem. W aferę zamieszana jest też m.in. rodzina i bliscy greckiej europoseł, a także politycy z Włoch czy Belgii.

Niemal każdego dnia ujawniane są nowe wątki skandalu korupcyjnego w Europarlamencie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl