fot. pixabay.com

W. Brytania: pół miliona osób uczestniczy w największych strajkach od 12 lat

Pół miliona osób – m.in. nauczycieli, pracowników akademickich, kolejarzy i urzędników służby cywilnej – strajkuje dziś w Wielkiej Brytanii, domagając się podwyżek płac. To najwyższa liczba jednocześnie strajkujących pracowników od 2011 roku.

Fala strajków w Wielkiej Brytanii trwa od później jesieni, a od grudnia dni robocze, w których nie ma przynajmniej jednego strajku, zdarzają się bardzo rzadko. Według aktualnych zapowiedzi w lutym takich dni będzie tylko pięć. Jednak środa jest dniem wyjątkowej kumulacji protestów.

Największym liczbowo jest ten przeprowadzany przez nauczycieli – według ich związku zawodowego NEU bierze w nim udział ok. 150 tys. osób, a zamknięte jest 85 proc. szkół. To pierwszy z siedmiu zapowiedzianych przez NEU na luty i marzec protestów w Anglii i Walii – w Szkocji natomiast nauczyciele strajkują już od kilku tygodni.

Niezależnie od nich strajkują wykładowcy i inni pracownicy uniwersyteccy – łącznie ok. 70 tys. osób – w przypadku których jest to już trzeci taki protest. Jednodniowy strajk prowadzą urzędnicy służby cywilnej ze 120 ministerstw i urzędów – razem ok. 100 tys. – osób, zaś następny, regularnie strajkujący od lata zeszłego roku – pracownicy 14 przewoźników kolejowych i maszyniści. Strajk prowadzą także kierowcy jednej z firm autobusowych w Londynie oraz pracownicy ochrony.

Główne żądanie wszystkich strajkujących jest takie samo – podwyżki płac adekwatne do poziomu inflacji, której roczna stopa wyniosła w grudniu zeszłego roku 10,5 procent.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl