fot. PAP/EPA

Wielka Brytania: Trwają wybory parlamentarne

W Wielkiej Brytanii trwają wybory parlamentarne. Od ich wyniku zależy nie tylko, kto będzie rządził Zjednoczonym Królestwem przez najbliższe pięć lat, ale także czy i kiedy Brytyjczycy wyjdą z Unii Europejskiej.

Faworytem wyborów w Wielkiej Brytanii jest Partia Konserwatywna, która rządzi od 2010 roku. W ostatnich sondażach miała ona od 5 do 12 punktów przewagi nad Partią Pracy, co może dać jej samodzielną większość w Izbie Gmin, której w poprzedniej kadencji nie miała.

– Czy jesteście gotowi na konkurs? Czy jesteście zmotywowani? Mam szczerą nadzieję, że wszyscy jesteście zmotywowani, ponieważ mamy obowiązek krajowy, aby oddać głos, który może uratować nasz kraj przed katastrofą – powiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Kampania wyborcza koncentrowała się wokół brexitu i kondycji brytyjskiej służby zdrowia. Tutaj szereg zarzutów pod adresem Borisa Johnsona miała Partia Pracy.

– Boris Johnson pokazał, że fakty są mirażem, który istnieje jednego dnia, a następnego znika. Na przykład dzień po tym, jak został premierem, pojawił się w parlamencie i mówił „Zbudujemy 40 szpitali”. Tydzień później było 20, a jeszcze późnej mówił, że było to finansowanie zalążkowe dla rozważenia możliwości budowy sześciu szpitali. To nonsens. Nie można rządzić w ten sposób. Nie można ufać komuś, kto robi takie rzeczy – zaznaczył Jeremy Corbyn, lider Partii Pracy.

Od tego, kto będzie rządził Zjednoczonym Królestwem, zależy to, kiedy Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Premier Boris Johnson zapowiada, że Brytyjczycy wyjdą z Unii w obecnie obowiązującym terminie, czyli 31 stycznia. Opozycyjna Partia Pracy chce z kolei renegocjować porozumienie z Brukselą tak, aby Zjednoczone Królestwo pozostało w unii celnej, a następnie poddać je pod referendum. Z kolei Liberalni Demokraci mówili, że w przypadku zwycięstwa natychmiast wycofają wniosek o wyjście z Unii. Wybory potrwają do godz. 23.00. Wyniki w większości okręgów powinny być ogłoszone w nocy z czwartku na piątek.

TV Trwam News

drukuj