PAP/Marcin Obara

W Warszawie – w zmienionej formie – odbyły się główne uroczystości z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

W całej Polsce powiewały w środę biało-czerwone flagi. 102 lat temu odzyskaliśmy niepodległość. Główne uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się w Warszawie przed grobem Nieznanego Żołnierza. Jednak ze względu na szczególny czas, jakim jest pandemia koronawirusa, uroczystości odbyły się w zmienionej formie.

Jeszcze przed południem z okazji Narodowego Święta Dnia Niepodległości do Polaków podczas audiencji generalnej zwrócił się Ojciec Święty Franciszek. Papież przypomniał Polakom słowa świętego Jana Pawła II o wolności. Życzył wszystkim pokoju i pomyślności.

 – Jan Paweł II uczył młodych: „być wolnym to znaczy umieć używać swej wolności w prawdzie. Być prawdziwie wolnym to nie znaczy czynić wszystko, co mi się podoba, na co mam ochotę. Być wolnym to znaczy być człowiekiem prawego sumienia i czynić to, co jest prawdziwym dobrem, to być człowiekiem dla drugich” – mówił papież Franciszek.

Oficjalne uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i najwyższych władz państwowych rozpoczęły się Mszą św. w Bazylice Opatrzności Bożej w Warszawie. W homilii biskup polowy wojska polskiego ks. bp Józef Gózdek podkreślił, że niepodległość nie byłaby możliwa bez wzajemnego zaufania i odwagi wielu Polaków. Odnosząc się do obecnych wydarzeń, ksiądz biskup wskazał, że dziś wielu ludzi, zwłaszcza młodych, chce budować przyszłość lekceważąc i odrzucając osiągnięcia poprzednich pokoleń.

– Obecnie dostrzegamy pogłębianie się procesu utraty zmysłu historycznego. Często impulsem gwałtownych wystąpień są emocje: złość i gniew, które owszem – dodają sił – ale bywa, że nierzadko odbierają rozsądek – podkreślił biskup polowy Wojska Polskiego.

Ks. bp Józef Guzdek dodał, że nie jest to droga ku przyszłości

– Tym, którzy głośno krzyczą: „Odrzućmy przeszłość, a skupmy się na przyszłości”, trzeba koniecznie przypomnieć słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – akcentował ks. bp Józef Guzdek. 

W świątyni Opatrzności Bożej prezydent zapalił Świecę Niepodległości, którą Ojciec Święty Pius IX przekazał Polakom w nadziei, że odzyskają niepodległość.

W tym roku wyjątkowo, ze względu na panującą w Polsce epidemię, uroczystości były bardzo skromne. W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza prezydent wraz przedstawicielami najwyższych władz państwowych złożył wieniec od narodu. Na pl. Piłsudskiego uroczyście odśpiewano hymn państwowy.

Odbyła się także – jak co roku – ceremonia podniesienia flagi państwowej. Następnie prezydent złożył wieniec przed znajdującym się przy placu pl. Piłsudskiego pomnikiem marszałka.

Wcześniej prezydent Andrzej Duda złożył także wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości. Kwiaty złożył także wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W tym roku prezydent nie wygłosił przemówienia rocznicowego na pl. Piłsudskiego, ale w Pałacu Prezydenckim.

– 102 lata temu spełniło się wielkie pragnienie pokoleń Polaków – państwo polskie wróciło na mapę świata. Polska odzyskała niepodległość! Urzeczywistniło się marzenie, za które wielu naszych rodaków zapłaciło najwyższą cenę – cenę własnego życia. Pamiętajmy o nich w tym wyjątkowym dniu – powiedział prezydent Andrzej Duda. 

Prezydent dodał, że tegoroczne obchody przypadają w wyjątkowo trudnym czasie – zmagania się z pandemią. Podkreślił, że jest to wielkie wyzwanie dla wszystkich obywateli, dla służby zdrowia i dla władz państwowych. Zaznaczył, że w sytuacji nadzwyczajnej niezbędne są nadzwyczajne działania.

– W tym dniu chcę szczególnie podziękować wszystkim, którzy dzielnie znoszą ten trudny czas, przestrzegają zaleceń, nie narażają siebie i innych. Dzisiaj to wyraz patriotyzmu. To świadectwo co znaczy prawdziwie obywatelska, odpowiedzialna postawa. Dziękuję za to z całego serca! – akcentował Andrzej Duda.

O jedności między Polakami, która przyczyniła się do odzyskania przed 102 laty niepodległości, napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

– W 1918 roku Polacy pragnęli Polski niepodległej, aby móc zbudować życie lepsze i sprawiedliwsze. Swoim czynem dowiedli, że pomimo trudności, różnic światopoglądowych było to wykonalne. Zasłużyli na chwałę, stali się wzorem dla następnych pokoleń, które zdawały egzamin podczas II wojny światowej, a po jej zakończeniu – w walce z systemem komunistycznym – napisał Mateusz Morawiecki.

Kolejnym fundamentem niepodległości był wysiłek zbrojny polskiego żołnierza, co podkreślił w specjalnym oświadczeniu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– W tym wyjątkowym dniu, bliskim sercu każdego z nas pragnę oddać hołd pamięci wielkich Polaków, w tym żołnierzy, którzy przyczynili się do tego, że żyjemy w wolnym, niepodległym i suwerennym kraju – powiedział szef MON.

W tym roku na obchody Święta Niepodległości istotny wpływ miała pandemia – ale nie na wszystko, bo właściwie każdy mógł wywiesić przed swoim domem lub na balkonie flagę narodową. Wiele osób tak właśnie zrobiło.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl