fot. pixabay.com

W Warszawie otworzono Centrum Wsparcia Badań Klinicznych

W Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie w poniedziałek otworzono Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Ma ono służyć nie tylko badaniom, ale także umożliwić szerszą współpracę z forum międzynarodowym – powiedział były minister zdrowia, dyrektor instytutu, Łukasz Szumowski.

Centrum Wsparcia Badań Klinicznych otwarto podczas konferencji naukowej „Horyzont bliżej Ciebie”. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali m.in. prezes Agencji Badań Medycznych, Radosław Sierpiński, prof. dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii, Łukasz Szumowski i dyrektor finansowy ECRIN, Alicja Szofer-Araya. Od sierpnia 2019 r. Narodowy Instytut Kardiologii jest partnerem naukowym międzynarodowej, międzyrządowej organizacji ECRIN (ang. European Clinical Research Infrastructure Network).

„Centrum Wsparcia Badań Klinicznych to obiekt, który służy nie tylko badaniom, ale pozwala na szerszą współpracę z forum międzynarodowym m.in. z ECRIN, czyli organizacją, która wspomaga nas i inne jednostki w kontaktach międzynarodowych w organizowaniu badań” – powiedział Łukasz Szumowski.

Podkreślił, że chciałby, aby „te badania, które będą się toczyły w Instytucie Kardiologii były jak najbardziej umiędzynarodowione, żeby prowadzić badania z ośrodkami z zagranicy z różnych krajów”.

„Zaczynamy dopiero, jesteśmy obserwatorem, ale mam nadzieję, że będziemy członkiem ECRIN-u” – zaznaczył.

W jego ocenie nie można brać udziału w badaniach międzynarodowych bez infrastruktury.

„Myślę, że instytut jest wyjątkowy, mamy naprawdę dobrą infrastrukturę, mamy teraz Centrum Wsparcia Badań Klinicznych jako jednostkę, która zawiaduje całym procesem. Jestem przekonany, że infrastruktura instytutu jest dostosowana do najlepszych standardów, do wymogów badań naukowych i klinicznych na najwyższym poziomie” – stwierdził i dodał, że „instytut od lat był szpitalem i jednostką naukową prowadzącą pacjentów z rzadkimi zespołami chorobowymi”.

„Przed prof. Szumowskim i przed Centrum Wsparcia Badań Klinicznych ogromne zadanie budowania sieci, bo nie ma badań klinicznych, jeżeli nie ma możliwości, centrów badawczych i infrastruktury. Te ośrodki, które już istnieją w Polsce, należy rozwijać i łączyć w sieć, bo to umożliwi lepszą współpracę na poziomie europejskim i lepszą koordynację badań” – podkreśliła Alicja Szofer–Araya.

Prezes Agencji Badań Medycznych powiedział, że otwarcie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych to ogromny wspólny sukces.

„Instytut Kardiologii to szczególne miejsce, z którym jestem związany. To tutaj stawiałem swoje pierwsze kroki jako lekarz i wiem, że to miejsce, w którym spotykamy ludzi z pasją, zaangażowaniem i poświęceniem dla drugiego człowieka. To najważniejsze, szacunek dla pacjenta i – czego jak czego – ale tego w Aninie nie zabraknie” – ocenił Radosław Sierpiński.

„To 11 centrum w ramach Polskiej Sieci Badań Klinicznych, tej nowej marki, którą budujemy w Polsce, tej polskiej siły, która – mam nadzieję – inaczej spozycjonuje nas na arenie międzynarodowej” – podsumował prezes Agencji Badań Medycznych.

CWBK powstało dzięki dofinansowaniu z Agencji Badań Medycznych kwotą 10 089 049,15 złotych. Prowadzi łącznie ponad 85 badań naukowych, w tym 15 niekomercyjnych, i ponad 70 badań komercyjnych.

PAP

drukuj