fot. PAP/Michał Zieliński

W. Szmulewicz w Radiu Maryja: Protest rolników w Warszawie jest potrzebny

Myślę, że potrzebny jest protest w Warszawie, żeby zjednoczyć siły i żeby wręczyć rządowi postulaty, dając ewentualnie terminy do ich rozpatrzenia i załatwienia. Uważam, że jeśli sytuacja jest taka, że będą zamknięte przejścia graniczne i zakaz stania na nich, to jedynym miejscem do wyrażenia tego jest skumulowany protest rolników. Nie ważne, kto go ogłosił – jak najszybciej trzeba go zrobić – mówił w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Kilka dni temu premier Donald Tusk zapowiedział wpisanie polsko-ukraińskich przejść granicznych na listę infrastruktury krytycznej. Ma to zapewnić płynność transportów humanitarnych i wojskowych na Ukrainę, ale są one cały czas przepuszczane przez polskich rolników protestujących na granicy. Decyzja premiera zaszkodzi więc demonstrantom bez konkretnego powodu.

– Myślę, że w związku z tym potrzebny jest protest w Warszawie, żeby zjednoczyć siły i żeby rządowi wręczyć postulaty, dając ewentualnie terminy do ich rozpatrzenia i załatwienia. (…) Uważam, że jeśli sytuacja jest taka, że będą zamknięte przejścia i zakaz stania na nich, to jedynym miejscem do wyrażenia tego jest skumulowany protest rolników. Nie ważne, kto go ogłosił – jak najszybciej trzeba go zrobić, nie odkładać tego – podkreślił Wiktor Szmulewicz.

Protest w stolicy odbędzie się we wtorek 27 lutego. [czytaj więcej]

– Ma być przejście spod Pałacu Kultury koło Sejmu. Podobno ma nas przyjąć marszałek Sejmu. Dalej pójdziemy pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Myślę, że tam trzeba wręczyć petycję, co nas boli, jaki jest problem – mówił gość „Aktualności dnia”.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursul von der Leyen oznajmiła podczas wizyty w Polsce, że Unia Europejska przekaże rolnikom 1,4 mld euro. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych pozytywnie ocenił tę zapowiedź.

– Rekompensaty muszą być. Jeżeli Unia Europejska przeznacza dla Polski 1,4 mld euro (przeliczając szybko na złote polskie, to jest ok. sześciu miliardów złotych, jeśli dobrze liczę), to razem z tym, co dołoży budżet państwa (jeśli dołoży), straty byłyby częściowo zrekompensowane i ludzie mieliby za co wyjść w pola i odnowić produkcję rolną – wskazał rozmówca Radia Maryja.

Dzięki temu Polska będzie mogła odbudować eksport produktów rolnych.

Warto przypomnieć, że rolnicy protestują przeciwko dwóm kwestiom, za które odpowiedzialna jest polityka władz unijnych: Zielonemu Ładowi i niekontrolowanemu napływowi produktów rolnych z Ukrainy. Jeśli chodzi  o drugi z problemów, to – zdaniem Wiktora Szmulewicza – Ukraina jest coraz bardziej gotowa na wypracowanie z Polską wspólnego rozwiązania w tej sprawie. Obecna sytuacja nie służy żadnemu z krajów.

– Myślę także (o tym się mówi mało), że powinno być zatrzymanie napływu na rynek europejski artykułów z Rosji, bo to też psuje rynki. Okrężną drogą na rynek polski, europejski trafia wiele artykułów wyprodukowanych w Rosji –  zwrócił uwagę gość „Aktualności dnia”.

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych podkreślił również, że to Rosja jest winna napływowi ukraińskich produktów spożywczych do krajów Centralnej i Zachodniej Europy.

– Ukraina została zmuszona do tego, co się dzieje dalej, bo zniszczono im naturalne rynki zbytu. Przecież oni produkowali żywność zawsze, tylko to Rosja ich wyeliminowała z tamtych właśnie rynków, wystawiając produkty swoje, ale także ukradzione stronie ukraińskiej – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

28 marca odbędzie się spotkanie władz polskich i ukraińskich. Najprawdopodobniej wówczas zapadną decyzje dotyczące uregulowania handlu i tranzytu z Ukrainą.

Całość rozmowy z Wiktorem Szmulewiczem jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl