Warszawa: Koncert w hołdzie bohaterom zasłużonym dla Polski

W warszawskiej Filharmonii Narodowej z okazji obchodów Święta Niepodległości odbędzie się dziś koncert: „POLSKA – Zasłużonym dla Ojczyzny”. Inicjatywa jest oddaniem hołdu bohaterom, którzy przyczynili się do odzyskania przez naszą Ojczyznę wolności.

Koncert, który odbędzie się w Filharmonii Narodowej dzień po Święcie Niepodległości, jest wyrazem czci dla kilku pokoleń Polaków walczących o niepodległość.

– Koncert wyraża wdzięczność dla tych, którzy zginęli walcząc o wolną Polskę, ale też wdzięczność wobec tych, którzy żyją i są żywym świadectwem tamtych trudnych dni – mówi Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Koncert rozpocznie się o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Dodatkową wartością inicjatywy będzie obecność wśród widzów czterech pokoleń Polaków.

– Począwszy od weteranów walk o niepodległość, żołnierzy Armii Krajowej, żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, powstańców warszawskich, więźniów obozów koncentracyjnych, zesłańców syberyjskich. Będą również ci, którzy starają się z tych wartości, jakie były udziałem najpiękniejszego pokolenia ukształtowanego przez II RP, korzystać i czerpać. Przybędą także młodzi ludzie: harcerze, strzelcy czy uczniowie szkół dziedziczących tradycje polskiego państwa podziemnego –  podkreśla Jan Józef Kasprzyk.

Wybór Filharmonii Narodowej na miejsce koncertu nie jest przypadkowy.

– W filharmonii, dzień po Święcie Niepodległości, spotkają się dziś wszyscy, których wspólną ideą jest niepodległa Polska. Filharmonia to symbol naszego narodu i polskiej kultury. Na jej stopniach już jesienią 1939 roku, mimo że Niemcy byli w Warszawie, wybrzmiała „Warszawianka”. Ten fakt – znany choćby z filmu „Zakazane piosenki” – ma oczywiście swoje źródło w historii – tłumaczy rozmówca Radia Maryja.

Filharmonia spłonęła w Powstaniu Warszawskim. Została jednak odbudowana, aby służyć polskiej kulturze i polskiemu narodowi.

– Wybitni wykonawcy, wybitni artyści wystąpią w hołdzie tym, którzy zginęli i w hołdzie tym, którzy żyją, a także dalej chcą być dla nas źródłem siły. Moje pokolenie i pokolenia młodsze mogą czerpać siłę z tych, którzy służyli Polsce najpiękniej, jak potrafili. My mamy łatwiej, bo nie musimy umierać za Polskę z bronią w ręku – oni byli zdecydowani też na to. Jednak, jeżeli chodzi o wartość, jaką jest bezinteresowna służba Polsce – ona jest niezmienna przez wieki. Od weteranów chcemy uczyć się tego etosu służby Ojczyźnie – podkreśla szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Organizatorami koncertu są: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Fundacja Cultura Memoriae oraz Filharmonia Narodowa w partnerstwie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutem Pamięci Narodowej i Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

2f3b112a-e425-4ca3-8a42-2e71b368dba5

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl