fot. pixabay.com

W Polsce wprowadzane są nowe działania mające na celu zwalczenie ptasiej grypy

Ptasia grypa dziesiątkuje polski sektor drobiarstwa. Od stycznia br. z tego powodu wybito ponad 11 mln sztuk drobiu. Resort rolnictwa wdraża nowe działania w walce z wirusem.

Polska jest największym w Europie eksporterem drobiu. Zdobywamy również rynki światowe.

– Polski drób przez swoją jakość i konkurencyjną cenę jest dziś postrzegany na świecie jako ten, który rzeczywiście jest oczekiwany przez konsumentów – mówi dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, Jacek Podgórski.

Sektor drobiarski co roku toczy walkę z wirusem ptasiej grypy. W Polsce od stycznia z jego powodu wybito ponad 11 mln sztuk drobiu. Najwięcej w województwach mazowieckim i wielkopolskim. Straty sięgają miliardów złotych.

– Ponad 326 ognisk pokazuje, jak wielkim problemem jesteśmy w tej chwili obarczeni. (…) Temat dotyczy całej Europy. We Francji ognisk jest dużo więcej, w Niemczech również występują. Wszystkie duże europejskie kraje zwalczają grypę ptaków – zaznacza minister rolnictwa, Grzegorz Puda.

Dotychczas na czele walki z ptasią grypą stał Główny Lekarz Weterynarii, Bogdan Konopka. Został odwołany, a jego miejsce zastąpił dr Mirosław Welz. To początek nowej strategii w walce z zarazą.

– Polska i inne kraje członkowskie przygotowują nowe procedury. My również w tym zakresie przygotowujemy się do zwalczania grypy ptaków. Będą to nowe, mobilne procedury zabezpieczające potrzeby materiałowe, potrzeby ludzkie – zapewnia Mirosław Welz.

Kadra inspekcji weterynaryjnej będzie liczniejsza, a dla hodowców organizowane będą szkolenia z bioasekuracji.

– W chwili obecnej ilość przypadków z tygodnia na tydzień spada. Przewiduję, że w najbliższych tygodniach zupełnie wyeliminujemy wirus z populacji drobiu w Polsce – zaznacza Główny Lekarz Weterynarii.

Pomogą w tym trzy nowe laboratoria diagnostyki ptasiej grypy.

– Elementem nowej strategii będzie wyznaczenie kolejnych laboratoriów, aby nasz instytut mógł się skupić wyłącznie na badaniu próbek pochodzących wyłączenie z podejrzeń, bowiem jednym z filarów skutecznego zwalczania ognisk grypy ptaków jest szybka diagnostyka i natychmiastowa likwidacja stad drobiu – mówi dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, prof. Krzysztof Niemczyk.

Hodowcy, którzy przestrzegali zasad bioasekuracji, otrzymają odszkodowania za wybite stada. Wirus jednak dotyka cały sektor rolnictwa i potrzebne jest dodatkowe wsparcie.

– Możliwości jest wiele – zarówno uruchomienie skupu interwencyjnego czy uruchomienie dopłat dla producentów drobiu. Wachlarz wsparcia jest bardzo duży, niemniej jednak wszystko musi być uzgodnione z Komisją Europejską – podkreśla zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie, Marek Wojciechowski.

W relacji do 2019 roku produkcja drobiu spadła aż o 20 procent. Bez właściwych działań trudna będzie odbudowa przemysłu drobiarskiego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl