fot. pixabay.com

W Polsce ponad 5,2 mln osób jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19

W Polsce wykonano dotąd 17 254 902 szczepienia przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 5 222 430 osób.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 16 055 dawek. Zgłoszono 8964 niepożądane odczyny poszczepienne – podano w piątek na rządowych stronach. Łącznie do Polski dostarczono dotąd 18 920 620 dawek.

W programie szczepień przeciw COVID-19 dochodzimy do punktu przesilenia, liczba rejestracji maleje. Nadal będziemy prowadzić projekty zachęcające do zaszczepienia się – powiedział w piątek szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski.

Zwrócił uwagę, że możliwość rejestracji mają już wszyscy pełnoletni, a także 17- i 16-latkowie. Stwierdził jednak, że w porównaniu z innymi szczepieniami, np. przeciw grypie, liczba chętnych na zaszczepienie się przeciw COVID-19 „to ogromy sukces”.

„Takiej skali wyszczepienia dotychczas nie mieliśmy” – zauważył.

Podkreślił, że resort zdrowia nadal będzie prowadził projekty mające na celu zwiększenie liczby szczepień.

„W ostatnim czasie umożliwiliśmy lekarzom rodzinnym możliwość generowania list, na razie dla osób powyżej 60. roku życia, aby mieli świadomość, którzy ich pacjenci nie zostali jeszcze zaszczepieni, którym można przypomnieć albo zachęcić do wykonania takiego szczepienia” – powiedział Niedzielski.

„Oprócz tego zwiększymy też liczbę wyjazdowych zespołów, które będą szczepiły osoby mające trudności z dojechaniem do punktu szczepień” – zapowiedział.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk, ocenił, że „dynamika zapisów jest mniejsza w grupach wiekowych niższych, czyli wśród 20-30-latków, aczkolwiek cały czas ten proces trwa”.

Przypomniał, że w czwartek Sejm uchwalił ostatecznie, odrzucając poprawki Senatu, nowelizację umożliwiającą szczepienia w aptekach. Wyraził nadzieję, że taka możliwość będzie uruchomiono na początki czerwca.

Odniósł się też do pytania o to, czy system szczepień powinien zostać rozbudowany o szczepienia w szkołach.

Poinformował, że rozważana jest możliwość szczepienia przeciwko COVID-19 w szkołach.

„Nie chciałbym spekulować, bo tutaj też sprawa zależy od dopuszczenia przez Europejska Agencję Leków do wykorzystania szczepionek dla 12-, 13-, 14- i 15-latków. Jeśli takie dopuszczenie będzie miało miejsce, również oczywiście będziemy uwzględniali w naszym Narodowym Programie Szczepień, ale najpierw będzie musiała wypowiedzieć się w tej sprawie Rada Medyczna przy premierze Mateuszu Morawieckim” – powiedział szef KPRM.

Zdaniem Dworczyka sytuacja, w której pacjenci nie zgłaszają się po drugą dawkę szczepionki nie jest bagatelizowana, ale w Polsce nie jest to zjawisko powszechne.

Wskazał, że w ciągu tygodnia w Polsce wykonywanych jest około 2 mln szczepień.

„Za ostatnie siedem dni takich osób, które nie zgłosiły się na drugą dawkę, było około 10 tys. To z jednej strony jest dużo osób, ale jeżeli zobaczymy, jaka jest skala wykonywanych szczepień, no to, umówmy się, że ta liczba nie robi większego wrażenia” – powiedział Dworczyk, podkreślając przy tym, że tego problemu nie można bagatelizować.

Zapowiedział, że do osób niezgłaszających się po drugą dawkę będą dzwonić pracownicy infolinii z informacją, że jest ona konieczna do tego, aby szczepienie było skuteczne.

Zaznaczył, że certyfikaty zaświadczające o otrzymaniu szczepionki są „na etapie pilotażu”.

„Wiemy, że na poziomie Unii Europejskiej jest taka determinacja, żeby w czerwcu to rozwiązanie zostało wprowadzone w życie. Tak naprawdę sprowadza się to do możliwości pobrania kodu QR, dzięki któremu będziemy mogli, przekraczając granice, łatwo udokumentować, że albo jesteśmy skutecznie zaszczepieni, albo przebyliśmy już COVID-19 i w związku z tym mamy przeciwciała, albo że mamy aktualny test na COVID-19” – powiedział minister.

Szef KPRM podkreśli, że jest wiele krajów, które uzależniają przekroczenie granicy i zwolnienie z kwarantanny od zaświadczeń.

Minister powiedział, że wydaje mu się, że system ułatwiający podróżowanie po Europie zacznie rzeczywiście funkcjonować w czerwcu.

„Wiele osób będzie zadowolonych z tego rozwiązania, bo rzeczywiście to ujednolici system i rozwiąże ileś tam problemów „ – powiedział Dworczyk.

Szef KPRM był też pytany m.in. o ustawę o funduszu kompensacyjnym w sprawie powikłań po szczepieniu przeciw COVID-19. Dworczyk powiedział, że ta ustawa ma być „z czasem rozciągnięta (…) również na inne szczepienia, nie tylko przeciwko COVID-19”.

„Trwają w tej chwili, według mojej wiedzy, cały czas konsultacje, które się nieco przedłużyły w związku z tym, że wpłynęło szereg różnego rodzaju uwag, postulatów” – mówił.

Dodał, że projekt ustawy będzie procedowany w „najbliższych miesiącach i na pewno zostanie on przyjęty”.

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl