fot. PAP/Leszek Szymański

W lutym do Polski trafią ponad 2 mln szczepionek

W tym miesiącu do Polski mają trafić ponad 2 miliony szczepionek trzech producentów – poinformował minister Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. Do tej pory pierwszą dawkę preparatu otrzymało ponad milion osób. Dwie dawki – blisko 300 tysięcy.

Problemy z wywiązaniem się z zapowiedzi w dostawach szczepionki mają wszyscy producenci, których preparaty zostały dopuszczone w Unii Europejskiej. W Polsce, by nie przesuwać terminów szczepień seniorów, zostało spowolnione szczepienie w tzw. grupie zero. Opóźnień jednak, przynajmniej w przypadku niektórych osób starszych, nie udało się uniknąć.

– Mówimy o przesunięciu o dzień bądź o dwa dni terminów szczepień dla grupy ok. 5 tys. seniorów. To jest oczywiście liczba w skali całej Polski – wskazywał Michał Dworczyk.

W Polsce po pierwszej dawce jest ponad milion osób, na co zwrócił uwagę minister zdrowia Adam Niedzielski. Minister na Twitterze podał bilans z wtorku z godz. 19.00.

„Wykonano ponad 100 tys. szczepień, z czego ok. połowa to druga dawka. Sumarycznie już ponad 1 mln osób otrzymało pierwszą dawkę, a 286 tys. drugą” – zakomunikował szef resortu zdrowia.

W poniedziałek do Polski dotarło ponad 320 tys. szczepionek firmy Pfizer. W przyszłym tygodniu dostawa nie ulegnie zmianie. 15 lutego ten sam producent dostarczy do Polski 380 tys. szczepionek. Na koniec lutego kolejne blisko 400 tys. Ponad pół miliona preparatów ma dostarczyć z kolei w tym miesiącu firma AstraZeneca, którymi zaszczepieni mają zostać nauczyciele.

– Szczepionki firmy AstraZeneca chronią ponad 60 proc. osób przed zachorowaniem, a pozostałe osoby przed ciężkim przebiegiem, hospitalizacją i zgonem – wyjaśnił szef KPRM.

Rada Medyczna rekomendowała stosowanie szczepionki AstraZeneca tylko dla osób między 18. a 60. rokiem życia.

– Dla wszystkich nauczycieli i pozostałych seniorów powyżej 60. roku życia rekomendowana jest szczepionka firmy Pfizer bądź Moderna – oznajmił Michał Dworczyk.

Wśród nauczycieli jako pierwsi możliwość szczepienia mają mieć ci, którzy uczą w klasach 1-3 oraz nauczyciele z przedszkoli.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl