fot. Państwowa Straż Pożarna

PSP: W wyniku zatrucia tlenkiem węgla jedna osoba zmarła, a osiem wymagało pomocy lekarskiej

Ostatniej doby w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarła jedna osoba, a osiem wymagało pomocy lekarskiej – poinformowała Państwowa Straż Pożarna. W związku z czadem strażacy interweniowali niemal 30 razy.

Z danych przekazanych przez PSP wynika, że od 1 października, czyli od początku obecnego sezonu grzewczego, strażacy wyjeżdżali do 1787 zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla. W wyniku zatrucia czadem 775 osób wymagało hospitalizacji, a 33 osoby zmarły, z czego 10 ofiar śmiertelnych zanotowano w tym roku.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia, przy dużych stężeniach tego gazu, może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

W związku z zagrożeniem zatrucia tlenkiem węgla Państwowa Straż Pożarna prowadzi kampanię pn. „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa”, w której propagowane są bezpieczne zachowania oraz wiedza o zagrożeniach związanych z czadem. Strażacy zachęcają również do instalowania czujek tlenku węgla ostrzegających o pojawieniu się tego gazu.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne.

PAP

drukuj