W Kijowie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Ukrainy i Rosji

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) poinformowała, że w Kijowie odbyło się w niedzielę spotkanie trójstronnej grupy kontaktowej, złożonej z przedstawicieli OBWE, Ukrainy i Rosji. Omawiano sytuację na wschodniej Ukrainie.

Tematem rozmów były też zasady i miejsce dalszych konsultacji w ramach grupy kontaktowej „z udziałem wszystkich stron” – podaje komunikat OBWE. Chodzi zapewne o udział przedstawicieli separatystów ze wschodniej Ukrainy, którzy uczestniczyli w poprzednich konsultacjach.

Spotkanie z ich udziałem miało się odbyć w sobotę, jednak do niego nie doszło. Tego dnia ukraińskie siły rządowe odniosły sukcesy w walkach z separatystami, zajmując dwa ważne miasta w obwodzie donieckim – Słowiańsk i Kramatorsk, które rebelianci kontrolowali od kwietnia.

Komunikat OBWE wyjaśnia, że uczestnicy trójstronnego spotkania w niedzielę, odwołując się do planu pokojowego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki i ustaleń szefów MSZ Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy z 2 lipca w Berlinie, „podkreślili, że jest sprawą pilną poczynienie konkretnych postępów w kierunku pokojowego rozwiązania kryzysu”.

„Grupa kontaktowa jest zdania, że następna runda konsultacji powinna odbyć się bez zwłoki. Wezwała wszystkie zaangażowane strony, by zgodziły się na propozycję grupy kontaktowej, aby takie następne spotkanie zorganizować tak szybko, jak to możliwe” – głosi komunikat OBWE.

 

PAP/RIRM

drukuj