PiS będzie rozmawiał z ukraińską opozycją

Delegacja polityków PiS-u przebywająca w Kijowie, ma dziś rozmawiać z przedstawicielami ukraińskiej opozycji. PiS od ubiegłego roku regularnie współpracuje z opozycyjnymi partiami Batkiwszczyna i Udar.

Na Ukrainę udali się aby na miejscu samemu ocenić sytuację a także pokazać solidarność z narodem „do którego strzela władza”. Eurodeputowany Tomasz Poręba powiedział, że dziś poinformują Ukraińców o działaniach jakie w PE zamierzają podjąć ws. Ukrainy.

– Chcemy przekazać informacje, że podczas najbliższej sesji będzie wniosek naszej góry politycznej o nadzwyczajną debatę na temat Ukrainy połączoną z rezolucją w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie, strzelania do ludzi, zabijania demonstrantów. Chcemy domagać się twardego stanowiska Unii Europejskiej, wpisania w tę rezolucję zapisu o sankcjach, a także o zamrożeniu kont prominentnych działaczy władzy ukraińskiej. To oni bez wątpienia stoją za tymi śmiertelnymi ofiarami i ostatnimi krwawymi wydarzeniami, których jesteśmy świadkami na Ukrainie –powiedział europoseł.

Przypomnijmy, że przedstawiciele PiS-u byli w Kijowie m.in. na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku. Jarosław Kaczyński przemawiając wówczas na Majdanie zapewniał, że Polska zawsze będzie wspierać sprawę europejskiej integracji Ukrainy.

Dziś z premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem Bronisławem Komorowskim w Polsce spotka się Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Tematem rozmów będzie m.in. sytuacja na Ukrainie oraz wspólne stanowisko UE dotyczące wydarzeń w Kijowie. Natomiast już w najbliższy wtorek do Kijowa pojedzie delegacja Parlamentu Europejskiego. 12 europosłów zamierza się spotkać m.in. z ukraińskim prezydentem i premierem, a także z liderami opozycji.

Wczoraj Witalij Kliczko oświadczył, że zapowiedziane przez prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza przetasowania w rządzie powinny nastąpić już miesiąc temu; dziś – jak stwierdził – sytuację może uspokoić tylko ustąpienie samego Janukowycza.

 

RIRM

 

drukuj