fot. https://twitter.com/jensstoltenberg

J. Stoltenberg: Dziękuję krajom Bukaresztańskiej Dziewiątki za mocne wspieranie Ukrainy

Dziękuję państwom Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9) za ich mocne poparcie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO), wkład w jego bezpieczeństwo i konsekwentne wspieranie suwerenności Ukrainy – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO), podczas piątkowego szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9)w Bukareszcie.

Przemówienie szefa Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO), który z powodu choroby nie przybył do stolicy Rumunii, było transmitowane przez łącze wideo.

Jens Stoltenberg podkreślił, że szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9), czyli grupy państw położonych na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO), odbywa się w szczególnym momencie, gdy prezydent Rosji Władimir Putin po raz drugi najechał Ukrainę, co doprowadziło do tego, że bezpieczeństwo kontynentu jest zagrożone najbardziej od czasu zakończenia II wojny światowej.

„Sojusz Północnoatlantycki (NATO) zareagował szybko, w tym poprzez podwojenie liczby wielonarodowych grup bojowych od Bałtyku po Morze Czarne, z nowymi grupami bojowymi w Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji” – powiedział sekretarz generalny.

Dodał, że podczas czerwcowego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) w Madrycie, przywódcy wszystkich krajów członkowskich podejmą dalsze kroki, by dostosować Sojusz Północnoatlantycki (NATO) do coraz bardziej niebezpiecznej i konkurencyjnej rzeczywistości.

Jens Stoltenberg zaznaczył konieczność wzmocnienia potencjału obronnego Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO), w tym na wschodniej flance, oraz odpowiedniego finansowania armii. Wyraził też zadowolenie z faktu, że wielu członków Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9) spełnia lub przekracza stawiany przez Sojusz Północnoatlantycki (NATO) cel przeznaczania na obronność 2 procent PKB.

Celem piątkowego spotkania przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9) było przygotowanie stanowiska przed czerwcowym szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) w Madrycie. Gospodarzami szczytu byli prezydenci Polski i Rumunii, Andrzej Duda i Klaus Iohannis.

Bukaresztańska Dziewiątka (B9) została zawiązana z inicjatywy Polski i Rumunii; należą do niej kraje położone na wschodniej granicy Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) – Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl