W Sejmie dwa projekty ustawy o TK

Swoje propozycje projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym w Sejmie złożyły Prawo i Sprawiedliwość oraz Polskie Stronnictwo Ludowe. Według PiS m.in. rozprawa w pełnym składzie wymagałaby udziału co najmniej 11 z 15 sędziów.

Z PiS-owskiego projektu wynika także, że zasada rozpatrywania spraw według kolejności wpływu nie dotyczyłaby m.in. wniosków ws. ustawy o TK.

„To jest próba wyjścia z kompromisem przed kolejnym spotkaniem, na które pewnie zaprosi marszałek Sejmu liderów klubów, w tym klubów opozycyjnych – zaznaczył szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Piotr Galik, prawnik z Wrocławia, ocenia, że posłowie powinni poprzeć tę propozycję.

– Osoby, które mają poczucie wierności państwu – nie mówię w ogóle o poglądach politycznych w tej sprawie – sądzę, że powinny poprzeć ten projekt. Oczywiście, on może ulec zmianie, jakimś modyfikacjom, ale sam projekt jest warty rozważenia i uważam, że jeżeli posłowie mają to poczucie „państwowe”, to jednogłośnie powinni uchwalić tę uchwałę – komentuje Piotr Galik.

Opozycja z dużą rezerwą przyjęła propozycję PiS. PSL z kolei złożyło swój projekt ustawy o TK. Zakłada on przejście w stan spoczynku sześciu sędziów TK: trzech wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu i trzech w obecnej, a także wybór nowych sędziów większością 2/3 głosów. To projekt kompromisowy który zakończy wojnę polsko-polską, wojnę o Trybunał Konstytucyjny – mówił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

RIRM

drukuj