fot. wikipedia.org

Sejmowa komisja zajmie się projektem ustawy antylichwiarskiej

Skuteczniejsza ochrona przed nieuczciwymi pożyczkami m.in. poprzez wprowadzenie przestępstwa lichwy. Rządowym projektem ustawy o przeciwdziałaniu lichwie zajmie się teraz sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

W piątek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu. Ustawa zakazuje przewłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie. Wprowadzone zostanie przestępstwo lichwy. Przy obecnych dowolnych i szerokich kryteriach, jedynie ok. czterech spraw rocznie kończy się wyrokami skazującymi. Projekt wprowadza także istotne zmiany w kontekście nieruchomości – nie będzie można nikogo wyrzucać na ulicę za kilkusetzłotowy dług. Ustawa zakłada wyłączenie egzekucji  nieruchomości, gdy dług wynosi mniej niż 5 proc. wartości nieruchomości.

Projekt zaprezentował w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

– Ta fala gigantycznych oszustw, niesprawiedliwości, pokazuje, że problem lichwy jest problemem ogromnym w naszym kraju i w związku z powyższym powstał tenże projekt ustawy, który kompleksowo rozwiązuje sytuację. Po pierwsze, wprowadzając jasny, stały limit kosztów pozaodsetkowych. Wszelkie marże, prowizje, opłaty dodatkowe, ubezpieczenia nie będą mogły przekraczać 20 proc. – mówił Marcin Warchoł.

Projekt poparły kluby PiS i Kukiz’15. Ustawą zajmie się teraz sejmowa komisja finansów. Nie wiadomo, czy przepisy uda się przyjąć w obecnej kadencji Sejmu.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj