fot. PAP/Radek Pietruszka

Sejm zdecydował o przejściu do drugiego czytania projektu klubu PiS ws. wyborów prezydenckich

Sejm we wtorek zdecydował o przejściu do drugiego czytania projektu ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, który przewiduje, że głosowanie w wyborach prezydenckich w 2020 r. będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego.

Projekt zakłada, że w wyborach prezydenckich 2020 r. głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego. Zgłoszenie zamiaru głosowania w ten sposób ma być maksymalnie uproszczone. Jednocześnie projekt uchyla ustawę mówiącą, że w tegorocznych wyborach głosowanie ma być wyłącznie korespondencyjne.

Kandydaci zarejestrowani przez Państwową Komisję Wyborczą w wyborach prezydenckich zarządzonych na 10 maja, po ponownym zgłoszeniu, zostaną uznani za zarejestrowanych kandydatów w wyborach w kolejnym terminie. Nie będą oni musieli powtarzać procedury zbiórki 100 tys. podpisów. Do udziału w wyborach mogą się także zgłaszać nowi kandydaci.

PKW określi wzór karty do głosowania oraz wzór i rozmiar koperty w ramach pakietu wyborczego w głosowaniu korespondencyjnym. Pakiety dostarczy Poczta Polska, ale będzie je można także odebrać osobiście w urzędzie gminy.

Projekt na sali plenarnej Sejmu zaprezentował poseł PiS Przemysław Czarnek, wiceszef sejmowej Komisji Sprawiedliwości.

– Wychodzimy naprzeciw wielu postulatom zgłaszanym przez opozycję. Liczymy na tę współpracę po stronie opozycji. Liczymy na merytoryczną dyskusję. Liczymy na merytoryczne poprawki. To nie jest kwestia <<widzi mi się>> kogokolwiek. To nie jest kwestia chcenia bądź nie chcenia przeprowadzania wyborów. To jest kwestia świętego konstytucyjnego obowiązku państwa przeprowadzenia wyborów na urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w związku z kończącą się kadencją prezydenta Andrzeja Dudy – powiedział Przemysław Czarnek.

Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy upływa 6 sierpnia. W niedzielę PKW podjęła uchwałę, w której stwierdziła, że w wyborach prezydenckich 10 maja brak było możliwości głosowania na kandydatów. Marszałek Sejmu w terminie 14 dni od opublikowania uchwały PKW w Dzienniku Ustaw ma zarządzić nowe wybory. Muszą się one odbyć w ciągu 60 dni od dnia ich zarządzenia.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl