fot. AKSiM

W AKSiM odbyło się sympozjum „W służbie życiu i zdrowiu człowieka. Inwestycje w zdrowie i życie Polaków”

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej odbyło się sympozjum zatytułowane „W służbie życiu i zdrowiu człowieka. Inwestycje w zdrowie i życie Polaków”, zorganizowane przez toruńską uczelnię oraz Instytut „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.

To kolejne ważne, naukowe wydarzenie, które odbyło się w toruńskiej uczelni. Sympozjum otworzył o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i Dyrektor Radia Maryja, kierując podziękowania do służby zdrowia.

– Służbie zdrowia, lekarzom, specjalistom, profesorom – dziękujemy za to, że kształtujecie następnych, żeby służyć jak najlepiej każdemu człowiekowi, naszemu narodowi, ale i wszystkim ludziom – akcentował o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

„Prawda w nauce i sztuce leczenia”, „dzieci liderami przyszłości”, „sumienie lekarza i pacjenta” – to tylko niektóre z tematów podejmowanych w trakcie sympozjum. „Możliwość sprzeciwu sumienia to norma w państwie demokratycznym” – mówił prof. dr hab. Bogdan Chazan z MaterCare International – fundacji, która zrzesza i wspiera katolickich ginekologów. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej.

– Sytuacja lekarzy, dla których ważna jest wolność sumienia, jest czasami trudna. Oskarża się ich, że ich poglądy mogą być zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta. Przełożeni, kierownicy przychodni, szpitali, boją się zatrudniać takich lekarzy. Jest pewna manipulacja, na którą trzeba zwrócić uwagę, brak symetrii – podkreślił prof. Bogdan Chazan.

Mury toruńskiej uczelni gościły dziś też prof. dr hab. Elżbietę Starosławską – dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, która wskazała, jak ważna w walce z nowotworami jest profilaktyka.

– Nie jest to tak, że my jesteśmy złymi lekarzami, złe wyposażenie, infrastruktura itd. Późno przychodzimy do leczenia – zaznaczyła prof. dr hab. Elżbieta Starosławska.  

Kolejnym ważnym tematem poruszonym podczas dzisiejszego sympozjum był  rozwój chirurgii naczyniowej. Mówił o tym podczas swojego wystąpienia prof. dr hab. płk Mirosław Dziekiewicz z Wojskowego Instytutu Medycznego.

naczyniowa gwałtownie rozwija się w ostatnich 20-30 latach. Można powiedzieć, że początki chirurgii naczyniowej rozpoczęły się ok.100 lat temu. Jak to będzie w przyszłości wyglądało? Trudno powiedzieć, ale wierzę w to, że będzie taki moment – jak w innych dziedzinach – iż okaże się, że będzie cudowny lek i będziemy tym chorym proponować inne leczenie – akcentował dr hab. płk Mirosław Dziekiewicz.

Sympozjum zakończył panel dyskusyjny. Wszystkie wystąpienia dostępne są [W TYM MIEJSCU].

TV Trwam News

drukuj