fot. pixabay.com

Uwaga na zatrucia tlenkiem węgla

Przestrzegamy przed tlenkiem węgla. Czad nazywany jest cichym zabójcą, bo nie jest widoczny, nie ma smaku, nie ma też zapachu. W naszym kraju każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera blisko sto osób, a dwa tysiące ulega podtruciu.

Czad najczęściej wydobywa się z wadliwych i źle użytkowanych urządzeń grzewczych czy przewodów kominowych. Jest gazem silnie trującym. [czytaj więcej]

– Czad jest niebezpieczny, ponieważ nie jest wyczuwalny żadnym ze zmysłów ludzkich. Nie jesteśmy w stanie go powąchać, nie jesteśmy w stanie go wyczuć, nie jesteśmy w stanie go zobaczyć – powiedział Sławomir Brandt z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

źródło: https://www.gov.pl/web/kppsp-krapkowice/uwaga-tlenek-wegla

Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, na przykład: drewna, oleju, gazu, benzyny, węgla czy ropy. Tlenek węgla może wynikać też z braku dopływu świeżego powietrza z zewnątrz do urządzenia, w którym następuje spalanie. Jak bronić się przed czadem?

– Przede wszystkim wietrzymy, sprawdzamy swoje instalacje wentylacyjne i kominowe. Ostatnia linia obrony to instalacja czujników tlenku węgla – wskazał Sławomir Brandt.

Czujkę czadu można kupić już za niecałe 80 złotych.

– Ważne jest to, żeby sprawdzać, czy ma ona sprawne baterie. Powinniśmy wybrać jeden dzień w miesiącu (np. pierwszy dzień miesiąca), aby podejść i nacisnąć guzik. Po usłyszeniu sygnału mamy pewność, że baterie są sprawne – zwrócił uwagę strażak.

W Polsce każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera blisko sto osób, a co najmniej dwa tysiące ulega podtruciu.

– 21 listopada otrzymaliśmy zgłoszenie o możliwości wejścia do mieszkania i pomocy policji, gdyż nie było kontaktu z osobą, która przebywała w mieszkaniu. Po wejściu stwierdzono zgon osoby przebywającej w mieszkaniu – poinformowała  Lucyna Rudzińska.

Jak tłumaczy Lucyna Rudzińska z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, osoba ta zmarła z powodu zatrucia czadem.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl