fot. pixabay.com

GOPR ogłosiło zagrożenie lawinowe na Babiej Górze w Beskidach

Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR poinformowali dziś, że wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego na Babiej Górze w Beskidach. Opady śniegu i silny wiatr spowodowały, że powstały tam zaspy.

W rejonie Babiej Góry pokrywa śnieżna jest nierównomierna.

„Średnio leży go ok. 30 cm, ale punktowo w miejscach nawianych może to być do 70 cm. Przy schronisku na Markowych Szczawinach jest go 27 cm” – podali ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.

Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest zejście samoistne małych i średnich lawin.

„Należy zachować szczególną ostrożność na bardzo stromych stokach” – podali goprowcy.

Warunki turystyczne na Babiej Górze są bardzo trudne. W środę przekonał się o tym turysta, który w partiach szczytowych całkowicie stracił orientację.

„Dzięki aplikacji <<Ratunek>> ratownicy ustalili jego dokładne położenie. Znajdował się w pobliżu Stańcowego Siodła. Będąc w stałym kontakcie z ratownikami, został naprowadzony z powrotem na szlak i zszedł do miejsca spotkania z goprowcami, którzy wyruszyli mu na pomoc z Markowych Szczawin. Turysta nie wymagał pomocy medycznej” – podali ratownicy.

Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej, rosnącej skali.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

PAP

drukuj