fot. Monika Tomaszek

Strażacy apelują o systematyczne sprawdzanie wentylacji i kominów

Strażacy apelują o systematyczną kontrolę przewodów kominowych, aby uniknąć pożarów i zatrucia tlenkiem węgla. Zachęcają także do instalowania czujników dymu i czadu.

W okresie jesienno-zimowym ryzyko śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla wzrasta w domach. Jest to spowodowane m.in. złym użytkowaniem urządzeń grzewczych, a także przewodów kominowych i wentylacji.

Straż pożarna każdego roku przypomina o zasadach bezpiecznego ogrzewania domów. O tym, na co zawrócić uwagę mówi brygadier Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Bardzo ważne jest sprawdzenie przewodów kominowych i ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza. Powinniśmy użytkować sprawne technicznie urządzenia, w których odbywa się proces spalania zgodnie z instrukcją producenta. Nie wolno zaklejać i zasłaniać kratek wentylacyjnych. W przypadku wymiany okien na nowe, należy sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są o wiele bardziej szczelne. Pamiętajmy o tym, żeby często wietrzyć pomieszczenie, w który odbywa się spalanie – powiedział brygadier Marcin Betleja.

Strażacy przypominają, że pierwsze objawy zatrucia tlenkiem węgla mogą przypominać przeziębienie.

W przypadku zatrucia należy zapewnić dostęp świeżego powietrza, wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce i wezwać służby ratownicze.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl