fot. pixabay.com

PSP: Ponad 5,3 tys. interwencji po burzach; uszkodzone ponad 200 dachów; ranne dzieci

W piątek strażacy w związku z burzami interweniowali ponad 5,3 tys. razy; wskutek nawałnic rannych zostało troje dzieci – poinformował dziś rano rzecznik komendanta głównego PSP bryg. Krzysztof Batorski. Burze uszkodziły ponad 200 dachów, ewakuowano w sumie 15 obozów harcerskich.

Jak poinformowała Komenda Główna PSP w piątek do północy przeprowadzono 5342 interwencje związane z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych. Najwięcej w woj. łódzkim (1248), małopolskim (841), mazowieckim (765) i wielkopolskim (616). W czasie nawałnic uszkodzone bądź zerwane zostały 203 dachy na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Najwięcej, bo 129 dachów burze uszkodziły w województwie łódzkim. W Jeżowie, w powiecie brzezińskim, wiatr zerwał częściowo dach kościoła.

W wyniku obrażeń odniesionych po przejściu burz troje dzieci zostało hospitalizowanych. Podczas ewakuacji obozu harcerskiego (w woj. świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim) jedno dziecko skręciło nogę, a drugie przerażone burzą także zabrano do szpitala. Z kolei w woj. mazowieckim w miejscowości Bogate (powiat przasnyski) spadający konar złamał dziecku nogę.

„Ewakuowano w sumie 15 obozów harcerskich, w tym siedem z udziałem Państwowej Straży Pożarnej” – przekazał rzecznik komendanta głównego PSP bryg. Krzysztof Batorski.

Z kolei w sobotę – od północy do godz. 5.00 strażacy wyjeżdżali do zdarzeń związanych z pogodą 72 razy.

Według prognoz IMGW w sobotę najgorsza pogoda będzie na krańcach wschodnich i południowo wschodnich. Obszar ten znajdzie się w strefie frontu, który w piątek przyniósł gwałtowne zjawiska atmosferyczne. W rejonach tych mogą wystąpić burze, jednak – jak wskazywał IMGW – będą one nieco słabsze niż te z piątkowej nocy.

PAP

drukuj