fot. K. Czerwińska/senat.gov.pl

Ustawa antyterrorystyczna trafi do Senatu

Ustawa o działaniach antyterrorystycznych trafi teraz do wyższej izby parlamentu. Tak zdecydował Sejm. Głosowanie poprzedziła burzliwa debata.

Politycy opozycji podnosili, że przepisy naruszają prawa obywatelskie. Posłowie PiS-zapewniali, że ustawa zwiększy bezpieczeństwo Polaków.

Minister Maciej Wąsik, zastępca koordynatora ds. służb specjalnych, odniósł się do wniosku PO o odrzucenie projektu. W jego ocenie jest on ,,po prostu szkodnictwem”.

Poseł Rafał Grupiński z PO zwracając się z kolei do prezesa PiS-u powiedział, że będzie on określany mianem ,,Kuby Rozpruwacza polskiej demokracji”.

– Pan minister Wąsik skazany na trzy lata za nadużywanie władzy przygotowuje obywatelom ustawę, w której to nadużywanie władzy jest tylko poszerzane. Pan poseł Jarosław Kaczyński, który zmienia dzisiaj Rzeczpospolitą, nie będzie miał niestety w tzw. annałach historii zbyt przyjemnych wspominków – zaakcentował poseł  Rafał Grupiński.

Do wypowiedzi przewodniczącego klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej odnieśli się prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister Maciej Wąsik.

– Kiedyś, mając przy tym poparcie niemałej części wymiaru sprawiedliwości, broniliście złodziei. Teraz bronicie terrorystów – wskazał Jarosław Kaczyński.

– Panie marszałku, Wysoka Izbo, ja tylko jedno zdanie panu posłowi Grupińskiemu. Wolę siedzieć na ławie oskarżonych z Mariuszem Kamińskim niż być uniewinnionym z Beatą Sawicką – powiedział minister Maciej Wąsik.

Zgodnie z ustawą, głównym koordynatorem polityki antyterrorystycznej będzie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji  będzie odpowiadał za przygotowanie do takich zdarzeń i reagowanie w przypadku ich wystąpienia.

Rząd prowadzi intensywne prace nad ustawą antyterrorystyczną, ponieważ w lipcu czekają nas dwie durze imprezy – szczyt NATO w Warszawie oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

RIRM

drukuj