Libia: Siły wierne rządowi opanowały port Syrta

Siły ONZ popierające libijski Rząd Zgody Narodowej opanowały w piątek strategiczny port Syrta w środkowej części Libii, wypierając stamtąd dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) – poinformował Reuters powołując się na miejscowe źródła.

Brygady złożone głównie z bojowników z Misraty, po zaciętych walkach z IS, zajęły miasto a później port odległy o ok. 5 km. Dżihadyści z IS zostali również zaatakowani od wschodu przez siły lojalne wobec Rządu Zgody Narodowej. Według miejscowych źródeł dżihadyści znajdują się wciąż w defensywie.

Zdaniem Mattia Toaldo, eksperta do spraw Libii w Europejskiej Radzie Stosunków Zagranicznych (ECFR), zaskakująco szybkie tempo ofensywy przeciwko Państwu Islamskiemu świadczy o błędnym przypisywaniu dżihadystom znacznie większego niż rzeczywisty potencjału bojowego. Oceny USA, iż islamistów z IS w Libii może być nawet 6 tys., były mniej trafne niż szacowanie przez ONZ ich liczby na 2 do 3 tys.

Ocenia się, że utrata Syrty jest dotkliwą porażką IS, która pozwoli zjednoczyć siły polityczne i wojskowe Libii w walce z dżihadystami i stopniowo ustabilizować sytuację w kraju. Syrta stanowiła ośrodek władzy libijskiego odgałęzienia Państwa Islamskiego, uważanego za rezerwuar kadr dżihadystów walczących w Syrii i Iraku.

Państwo Islamskie zaczęło w 2014 r. rozszerzać i umacniać swoje pozycje w Libii wykorzystując chaos i walki wewnętrzne w tym kraju. Miasto i port Syrta islamiści opanowali w ub. roku.

Powstały przy mediacji ONZ Rząd Zgody Narodowej ma zastąpić dwa rywalizujące ze sobą ośrodki władzy w Libii. Popierające ten rząd milicje zdołały w ubiegłych tygodniach wyprzeć dżihadystów także z innych terenów Libii.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl