fot. PAP/EPA

Rada Bezpieczeństwa bez porozumienia w sprawie reakcji na testy rakietowe Korei Północnej

Rada Bezpieczeństwa ONZ nie osiągnęła w piątek porozumienia w sprawie wspólnego oświadczenia związanego z ostatnimi próbami rakietowymi Korei Północnej. Sprzeciwiły się temu Rosja i Chiny.

Nadzwyczajne posiedzenie RB za zamkniętymi drzwiami zwołały Stany Zjednoczone, Francja i Wielka Brytania. Obrady trwały nieco ponad godzinę. Według AFP ich celem była ocena wystrzelenia przez Pjongjang na początku tego tygodnia tzw. hipersonicznego pojazdu szybującego. W piątek północnokoreańskie media państwowe podały, że kraj ten przetestował nową rakietę przeciwlotniczą.

„Francja chciała publicznego oświadczenia, ale Rosja i Chiny powiedziały, że to nie jest odpowiedni moment, że potrzebują więcej czasu na przeanalizowanie sytuacji” – tłumaczył niezidentyfikowany dyplomata z kraju zasiadającego w Radzie Bezpieczeństwa w rozmowie z AFP.

Francuska agencja prasowa zwróciła uwagę, że Korea Północna ma długą tradycję wykorzystywania testów broni do zwiększania napięcia, w starannie wykalibrowanym procesie, aby spróbować osiągnąć swoje cele.

„Swoimi ostatnimi poczynaniami Kim (Jong Un) chciał przetestować stopień tolerancji Waszyngtonu i próg (wytrzymałości) wobec prowokacji zbrojnych” – wyznała cytowana przez AFP analityk polityczny Soo Kim z waszyngtońskiego think tanku RAND Corporation.

„Może chce zobaczyć, jak wiele może zdziałać, dopóki administracja Bidena nie zacznie się zżymać” – dodała.

Test rakiety zbiegł się z przemówieniem ambasadora Korei Płn. przy ONZ na forum Zgromadzenia Ogólnego Kim Songa twierdzącego, że, „jego kraj ma uzasadnione prawo do testowania broni i wzmacniania zdolności obronnych”. Jak argumentował, „nikt nie może odmówić Korei Północnej prawa do samoobrony poprzez rozwijanie, testowanie, produkcję i posiadanie systemów uzbrojenia”.

AFP przypomina, że w 2017 roku na wniosek administracji Trumpa RB trzykrotnie nałożyła surowe sankcje gospodarcze na Koreę Północną po tym, jak przeprowadziła ona próbę nuklearną i kilka innych z udziałem pocisków konwencjonalnych. Za każdym razem Rada uchwalała je jednogłośnie.

Od tamtej pory RB nie zdołała jednak wypracować wspólnego stanowiska w sprawie uzbrojonej w broń jądrową Korei Północnej.

Chiny – główny sojusznik Pjongjangu – oraz Rosja kilkakrotnie bezskutecznie domagały się częściowego zniesienia sankcji wobec Korei Północnej.

„Pekin jest kluczowym sojusznikiem Pjongjangu i w normalnych czasach jego największym dostawcą handlu i pomocy. Korea Północna od zeszłego roku sama narzuciła jednak sobie blokadę zamykając granice, aby bronić się przed pandemią koronawirusa” – zauważyła AFP.

Inne źródła wskazują na to, że w niespełna osiem miesięcy po objęciu urzędu administracja prezydenta Joe Bidena nie wypracowała jeszcze jasnej strategii wobec Korei Północnej.

„Mówią nam, że wciąż studiują to dossier” – wyjaśnił ambasador z jednego z państw członkowskich RB.

Według Fox News, w piątek sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki pytana o reakcję administracji na testy rakietowe Pjongjangu w kontekście propozycji Joe Bidena o wznowienie bezpośredniej komunikacji z dyktatorem przyznała, że Kim Dzong Un zignorował ofertę.

„Złożyliśmy konkretne propozycje do dyskusji z Koreańczykami z Północy, ale do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi” – twierdziła Jen Psaki, dodając, że Biały Dom jest „przygotowany na omówienie pełnego zakresu zagadnień” i ocenia sytuację związaną z testem rakiety.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl