fot. PAP/EPA

Ukraina walczy o wolność

Noc w Kijowie znów nie należała do spokojnych. Rosja ponownie zaatakowała dronami Shahed-136. Tymczasem nie milkną echa po wizycie chińskiego przywódcy, Xi Jinpinga, w Moskwie. Stany Zjednoczone wskazały, że Chiny nigdy nie potępiły rosyjskiej agresji, przez co nie mogą być uznane za bezstronnego obserwatora konfliktu.

Jak poinformowały media, w Kijowie oraz w kilku centralnych i północnych regionach Ukrainy ogłoszony został alarm lotniczy.

„Tej nocy kraj terrorystów ponownie wystrzelił swoje śmiercionośne drony w kierunku stolicy. Według wstępnych informacji były to irańskie drony >>Shahed<<. Wszystkie cele wykryte w przestrzeni powietrznej wokół Kijowa zostały zniszczone przez siły naszej obrony powietrznej” – przekazał  Serhij Popko, szef Kijowskiej Wojskowej Administracji Miejskiej.

Jak dodał szef Kijowskiej Wojskowej Administracji Miejskiej, tym razem nie było ani zniszczeń, ani ofiar w ludziach. Ukraina od ponad roku stawia bohaterski opór rosyjskiej agresji.

Nie byłoby to możliwe, gdyby nie dostawy sprzętu i przede wszystkim amunicji –  podkreślił prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

– Spodziewamy się wzrostu dostaw dokładnie tego, czego teraz najbardziej potrzebujemy – powiedział ukraiński przywódca.

Prezydent Ukrainy we wtorek spotkał się z premierem Japonii, który przybył do Kijowa z niezapowiedzianą wizytą [czytaj więcej].

– Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie i sankcjach, a także kwestiach politycznych, gospodarczych i humanitarnych. Japonia jest gotowa do zaangażowania się w nasze wysiłki na rzecz odbudowy, do bycia liderem w rozwoju gospodarczym i infrastrukturalnym – mówił Wołodymyr Zełenski.

Tymczasem rzecznik Pentagonu przekazał informację, że Ukraina otrzyma starsze wersje czołgów Abrams M1A1, a nie – jak pierwotnie zapowiadano – M1A2.

– Ta decyzja pozwoli nam znacząco przyspieszyć terminy dostaw i dostarczyć ważne zdolności Ukrainie do jesieni tego roku – zaakcentował gen. Pat Ryder.

Wielka Brytania chce przekazać z kolei Ukrainie pociski ze zubożonym uranem. Według Władimira Putina to broń jądrowa.

„To standardowy komponent, który nie ma nic wspólnego z bronią nuklearną ani jej możliwościami. Rosja o tym wie, ale celowo próbuje dezinformować” – poinformowało Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii.

W ciągu ostatnich dwóch dni świat bacznie obserwował wizytę chińskiego przywódcy w Moskwie, gdzie spotkał się z Władimirem Putinem, zbrodniarzem wojennym. Choć padło dużo słów o szanowaniu Karty Narodów Zjednoczonych, Xi Jinping w żaden sposób nie próbował nakłaniać Rosji, by wycofała swoje wojska z suwerennego terytorium Ukrainy.

– Powinien nakłonić prezydenta Putina do zaprzestania bombardowania miast, szpitali i szkół, powstrzymać zbrodnie wojenne i okrucieństwa, a także zakończyć wojnę dzisiaj – podsumował John Kirby, rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Jak wskazywał John Kirby, Chiny w obliczu rosyjskiej agresji w żaden sposób nie udowodniły swojej bezstronności. Świadczy o tym chociażby to, iż nie przestały kupować ani rosyjskiej ropy, ani rosyjskiej energii.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl