PAP/EPA

Ukraina apeluje o uznanie rosyjskiej agresji za zbrodnie wojenne. W. Putina nazywa zbrodniarzem wojennym

Ukraina chce jak najszybszego pociągnięcia okupanta do odpowiedzialności. Mija 20. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Atakowane są nie tylko placówki publiczne, ale również prywatne. Giną cywile oraz dzieci.

To już 20. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Inwazji, której celem stały się nie tylko obiekty wojskowe, ale również cywilne.

Budynki, szkoły, szpitale… Rosyjscy okupanci zniszczyli 3 500 obiektów infrastruktury na Ukrainie przez 20 dni wojny” – podają ukraińskie media.

Przykładem jest szkoła w Mariupolu, zniszczona przez rosyjską rakietę.

Prawdziwy dramat rozegrał się w środę w Czernihowie, gdzie rosyjskie wojska otworzyły ogień do ludzi stojących w kolejce po chleb. Według ukraińskich mediów zginęło co najmniej 10 osób.

Wśród zabitych cywilów są także dzieci.

– Do dzisiejszego ranka zabito 103 dzieci – poinformował prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

To jednak namiastka zbrodni wojennych, jakich dopuszcza się wobec Ukrainy Rosja na czele z Władimirem Putinem. Okupanci odpowiedzą za każde zło wymierzone w nasz kraj i naród – deklaruje ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski.

Intensyfikujemy prace nad postawieniem najeźdźców przed wymiarem sprawiedliwości. Musi istnieć trybunał międzynarodowy. I taki powstanie. Rosja zapłaci za wszystko, co zrobiła przeciwko Ukrainie, przeciwko naszemu narodowi, za każdy akt terrorystyczny swoich wojsk na terytorium naszego kraju. Prokuratura Ukrainy i organy ścigania rozpoczęły już prace w tym zakresie – podkreślił prezydent Ukrainy.

Sprawę rosyjskich zbrodni na Ukrainie ma zbadać Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. We wtorek główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, Karim Khan,  rozmawiał na ten temat na Ukrainie, z kolei w środę przybył on do Polski.

Prawo musi w tej chwili postawić sobie za cel mężczyzn, kobiety i dzieci, którzy zostali dotknięci konfliktem. Ludzie na Ukrainie cierpią i właśnie prawo musi tam odnaleźć swoje miejsce. Naszym wspólnym zadaniem jest udowodnienie tego, że prawo nie jest w tym przypadku abstrakcją, ale jest ono wprowadzane do walki, w celu ochrony i zapewnienia sprawiedliwości – akcentował główny prokurator Trybunału, Karim Khan.

W śledztwo przeciwko Rosji angażuje się także Polska. Nasz kraj pomaga w gromadzeniu dowodów, które następnie przekaże do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

– Mogę poinformować, że zebrano już ponad 300 zeznań procesowych i zeznań świadków, opisujących konkretne zbrodnie i występki, które miały miejsce w związku z atakiem Rosji na Ukrainę – zwrócił uwagę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Do tego dochodzi masa innych materiałów dowodowych – zarówno wideo, jak i zdjęciowych, których w sieci nie brakuje. Trybunał w Hadze ma bardzo mocne narzędzia do tego, żeby osądzić sprawę rosyjskich zbrodni przeciwko ludności ukraińskiej, akcentuje dr Michał Skwarzyński.

– Moim zdaniem Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze nawet bez przesłuchania świadków mógłby to postępowanie przeprowadzić na podstawie dowodów cyfrowych, gdzie każdy biegły z informatyki mógłby się wypowiedzieć, co do ich wiarygodności, a one są bezwzględne, one w jednoznaczny sposób wskazują, że Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym – powiedział dr Michał Skwarzyński.

Co jednogłośnie uznał we wtorek amerykański senat.

Wszyscy w tej izbie, Demokraci i Republikanie, zjednoczyliśmy się, aby powiedzieć, że Władimir Putin nie może uciec przed odpowiedzialnością za okrucieństwa popełnione wobec narodu ukraińskiego” – wskazał Chuck Schumer, lider demokratycznej większości w Senacie USA.

Z kolei w środę Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości uznał atak Rosji na Ukrainę za nielegalny i wydał zarządzenie nakazujące przerwanie operacji militarnej. Czy Rosja będzie respektowała wyroki międzynarodowych Trybunałów? Kraj ten wystąpił już z Rady Europy, a 8 lat temu wycofał swoje podpisy pod statutem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl