fot. PAP/EPA

Wlk. Brytania: sankcje na kolejnych 370 osób i podmiotów z Rosji i Białorusi

Brytyjski rząd ogłosił we wtorek nałożenie sankcji na kolejnych 370 osób, firm i innych podmiotów z Rosji i Białorusi. Wśród objętych sankcjami są minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oraz były prezydent i premier Dmitrij Miedwiediew.

Sankcje nałożono ponadto na obecnego premiera Rosji Michaiła Miszustina i rzeczniczkę ministerstwa spraw zagranicznych Marię Zacharową, firmę Internet Research Agency, która jest „fabryką trolli”, a także na 51 oligarchów i członków ich rodzin, których łączny majątek szacowany jest na ponad 100 mld funtów.

Są wśród nich Michaił Fridman, założyciel Alfa Banku, największego niepaństwowego banku w Rosji, Piotr Awen, który do marca był jego prezesem, German Chan, współzałożyciel konsorcjum Alfa Group, Wiktor Wekselberg, właściciel konglomeratu Renova Group, Aleksiej Mordaszow, właściciel największego w Rosji producenta stali czy Aleksiej Melniczenko, właściciel jednego z największych na świecie producentów nawozów sztucznych.

„Posuwamy się dalej i szybciej niż kiedykolwiek wcześniej w uderzaniu w tych, którzy są najbliżej Putina – od największych oligarchów, przez jego premiera, po propagandystów, którzy szerzą jego kłamstwa i dezinformację. Pociągamy ich do odpowiedzialności za współudział w zbrodniach popełnionych przez Rosję na Ukrainie. Ściśle współpracując z naszymi sojusznikami, będziemy nadal zwiększać presję na Putina i odcinać finansowanie rosyjskiej machiny wojennej” – oświadczyła szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss.

Nałożone sankcje polegają na zamrożeniu aktywów posiadanych przez dane osoby i podmioty na terenie Wielkiej Brytanii, zakazie dokonywania z nimi jakichkolwiek transakcji finansowych przez obywateli i podmioty brytyjskie, a w przypadku osób fizycznych, także na zakazie wjazdu do Wielkiej Brytanii.

Wraz z wtorkową decyzją liczba osób, firm i innych podmiotów z Rosji i Białorusi, na które Wielka Brytania nałożyła sankcje od czasu rozpoczęcia rosyjskiej napaści na Ukrainę 24 lutego, przekroczyła tysiąc. Już wcześniej sankcjami objęci zostali m.in. prezydent Rosji Władimir Putin, minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow i 386 członków rosyjskiej Dumy Państwowej, którzy głosowali za uznaniem niepodległości Donieckiej oraz Ługańskiej Republiki Ludowej.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl