fot. Archiwum ks. bp. Piotra Turzyńskiego

Święto Rodzin polonijnych z Anglii i Walii

Święto Rodziny to przede wszystkim integracja rodzin, a jednocześnie piękne religijne przeżycie. To wzmocnienie, że jest nas wielu i mamy te same wartości –  powiedział rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, ks. prałat Stefan Wylężek. Polonijne rodziny Wielkiej Brytanii już od 13 lat w uroczystość Zesłania Ducha Świętego spotykają się w Laxton Hall w ramach Święta Rodziny, które w tym roku odbyło się 28 maja.

Rektor Polskiej Misji Katolickiej podkreślił różnorodność grup polonijnych, które pojawiły się na tegorocznym święcie.

„Jest obecny Kościół Domowy, są członkowie Spotkań Małżeńskich oraz Mężczyźni św. Józefa – te wszystkie organizacje są bardzo mocno związane z duszpasterstwem rodzin” – zaznaczył ks. prałat Stefan Wylężek.

Jego zdaniem „takie spotkanie integracyjne nie tylko na poziomie parafialnym, ale i ogólnomisyjnym, łączącym różne parafie, jest bardzo budujące”.

W tym roku na Święto Rodziny przybyło około 800 osób. Jak podkreślają wieloletni uczestnicy, z każdym rokiem Święto Rodziny jest coraz większe.

fot. Archiwum ks. bp. Piotra Turzyńskiego

Spotkanie rodzin jest też okazją do dzielenia się wiarą z angielskimi i walijskimi katolikami.

„Jesteśmy tu pełni radości, wiary i cieszymy się, że możemy trwać w tej pięknej wierze i pokazywać katolickim braciom i siostrom angielskim” – podkreślają uczestnicy.

Najważniejszym punktem Święta Rodziny była Msza św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. Odbyła się również konferencja delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, ks. bp. Piotra Turzyńskiego, a po niej koncert polonijnego zespołu gospelowego AMEN AdoraMus Emigranci Najwyższemu pod kierownictwem Romana Licznerskiego. Spotkanie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu.

fot. Archiwum ks. bp. Piotra Turzyńskiego

Rokrocznie temat Święta Rodziny związany jest z hasłem programu duszpasterskiego Konferencji Episkopatu Polski. W tym roku to: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Temat przewodni wydarzenia oraz konferencji wygłoszonej przez delegata KEP brzmiał: „Rodzina – Kościół Domowy, Rodzina – Dom Kościoła”.

Laxton Hall to miejsce należące do Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii od 1962 roku. Znajduje się tam Polski Dom Opieki nad ludźmi starszymi i potrzebującymi pomocy, gdzie pracują Siostry Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi oraz osoby świeckie. Aktualnie w Laxton Hall przebywa 30 rezydentów. To tutaj odbywają się takie wydarzenia jak Święto Rodziny, Wesoły Dzień Dziecka, obchody uroczystości Bożego Ciała i wydarzenia harcerskie.

Historia Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii wiąże się z historią Polski od XIX wieku. Na Wyspy Brytyjskie przybywali polscy emigranci po upadku powstań niepodległościowych z lat 1830 i 1863.

Od 15 do 17 września 2023 r. na Stadionie Polsat Plus Arena w Gdańsku odbędzie się VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych, który będzie okazją do spotkania rodzin polonijnych z wielu krajów. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, ks. bp Piotr Turzyński, Polonijna Rada Rodziny, prelegenci i rodziny zapraszają do Gdańska. [czytaj więcej]

Family News Service

drukuj