fot. PAP/EPA

UE porozumiała się z Turcją ws. uchodźców

Unia Europejska porozumiała się z Turcją w sprawie kryzysu imigracyjnego – poinformował Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej. W Brukseli trwają rozmowy przedstawicieli krajów UE i Ankary. Celem rozmów jest powstrzymanie fali uchodźców.

UE oferuje Turcji wsparcie finansowe, które ma być przeznaczone dla uchodźców przebywających w tym kraju. Komisja Europejska powołała w tym tygodniu fundusz o wartości 3 mld euro. 500 mln euro ma pochodzić z budżetu unijnego, a 2,5 mld mają wyasygnować państwa członkowskie.

Polska zadeklarowała wsparcie kwotą 71,2 mln. euro. Dzięki dzisiejszemu spotkaniu na szczycie, Turcja wynegocjowała dla siebie kilka ważnych postulatów, które blokowane były przez wiele lat. Najważniejsze to ożywienie negocjacji dotyczących przystąpienia do Unii Europejskiej oraz zniesienie wiz dla obywateli tureckich od października 2016 roku.

Tuż przed rozpoczęciem dzisiejszego szczytu Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podkreślił, że kluczem do rozwiązania kryzysu migracyjnego jest ochrona granic Unii Europejskiej, a brak tych działań może doprowadzić do upadku strefy Schengen. Otwierając szczyt Donald Tusk akcentował znaczenie współpracy z Turcją.

– Tu nie chodzi o zrzucenie odpowiedzialności za politykę bezpieczeństwa i migracji na Turcję. Ani o dodawanie obciążeń na ten kraj, który dzięki swej solidarności przyjął 2 miliony uchodźców i sam odczuwa tego skutki. Chodzi o rozwiązanie tych problemów razempowiedział Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej.

Przed dzisiejszym spotkaniem na szczycie, premier Wielkiej Brytanii David Cameron apelował o kompleksowe podejście między Ankarą i Bruksela dotyczące rozwiązania problemu migracyjnego u źródła i powstrzymania imigrantów od podejmowania niebezpiecznej podróży do Europy.

– Jestem pewien, że podejmiemy konkretne kroki, aby powstrzymać liczbę imigrantów przybywających do Europy – powiedział David Cameron, premier Wielkiej Brytanii.

 

TV Trwam News

drukuj