7,3 mld euro w ramach nowelizacji budżetu UE na 2013r

Irlandzka prezydencja ma dziś przedstawić ministrom finansów krajów Unii Europejskiej propozycję uzupełnienia tegorocznego budżetu o 7,3 mld euro. Chce również powrócić do tematu ewentualnych dalszych wpłat w drugiej połowie roku.

Komisja Europejska proponowała nowelizację w wysokości ok. 11 mld euro. Jednak nie ma jeszcze wystarczającego poparcia.

Jak podkreśla europoseł Konrad Szymański, działania podjęte przez prezydencję są realizowane ponieważ PE wstrzymał dyskusje na temat budżetu UE do czasu rozwiązania problemu deficytu budżetu.

– Prezydencja podejmuje te działania ponieważ Parlament Europejski wstrzymał dyskusję na temat perspektywy wieloletniej, budżetowej UE do czasu rozwiązania niezwykle kłopotliwego problemu jakim jest deficyt w budżecie rocznym UE. Do tej pory sytuacja była tolerowana. Dziś już nie jest. Państwa członkowskie będą musiały zastosować dodatkowe kwoty do budżetu unijnego, aby ten deficyt w jakiejś części zasypać i znaleźć pieniądze również dla dopełnienia dalszej części tego deficytu, ponieważ w tej pierwszej racie nie zmieści się całość deficytu – powiedział europoseł Konrad Szymański.

Europoseł Konrad Szymański dodaje, że głównie to Niemcy nie chciały dopłacać do budżetu.

– Państwa członkowskie, które były niezainteresowane tym, aby dopłacać, aby szukać pieniędzy to przede wszystkim Niemcy. Dzieje się tak dlatego, że niemiecka opinia publiczna jest coraz bardziej zniecierpliwiona wysokimi transferami pieniędzy do budżetu unijnego, a zbliżają się tam wybory. To jest bardzo trudny temat dla partii rządzącej. Dotychczas były to pieniądze kierowane w związku z funduszami ratunkowymi dla strefy euro. Dzisiaj mają to być pieniądze wyasygnowane bezpośrednio do UE na podstawowy budżet. Natomiast niemiecki podatnik jest coraz bardziej niezadowolony ze skali pieniędzy jakie muszą przepływać do Brukseli – dodaje europoseł Konrad Szymański.

Uzgodniony przez kraje UE budżet na lata 2014-2020 po raz pierwszy będzie realnie mniejszy od poprzedniego. Przewiduje wydatki rzędu 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach.

Zgodnie z ustaleniami przywódców państw unijnych Polska na lata 2014-2020 ma otrzymać 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro.

Wypowiedź europosła Konrada Szymańskiego:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl