Sejm o urlopach dla „matek I kwartału”

Sejm na specjalnym posiedzeniu, zajmie się dziś czterema projektami nowelizacji Kodeksu Pracy. Przewidują one, że prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego będą mieli rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. Projekty to realizacja postulatów „matek I kwartału”. Wcześniej rząd nie przewidywał dla nich pieniędzy na urlopy.

Posłowie rozpatrzą w sumie cztery projekty w tej sprawie: rządowy oraz trzy poselskie. Prace nad nimi mają zakończyć się 29 maja – wówczas przeprowadzone zostanie drugie czytanie i głosowanie.

Klub Parlamentarny PiS już w styczniu tego roku złożył swój projekt. Zakładał on, że mamy, które urodziły dzieci między 1 stycznia a 17 marca tego roku, mogłyby być objęte możliwością skorzystania z dłuższego urlopu macierzyńskiego.

Rząd koalicji PO-PSL w tym czasie dawał szansę skorzystania z dłuższego urlopu rodzicom dzieci urodzonych po 17 marca. Jak podkreśla poseł Mariusz Błaszczak, przewodniczący KP PiS – rozwiązanie rządu, było absurdalne.

– Uważaliśmy takie rozwiązanie za zupełnie absurdalne. Złożyliśmy projekt zmiany ustawy i ten projekt leżał aż do tego czasu. Rząd Donalda Tuska twierdził, że w budżecie państwa nie ma pieniędzy na to, żeby zapewnić dłuższy urlop macierzyński. Po tym, kiedy pojawiła się bardzo zdecydowana akcja społecznego sprzeciwu, koalicja PO-PSL zmieniła zdanie. To jest też argument przemawiający za tym, że warto naciskać na ten rząd, dopominać się sprawiedliwości, bo taki społeczny nacisk może przynieść efekt – powiedział poseł Mariusz Błaszczak.

Wypowiedź posła Mariusz Błaszczaka:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj