M. Wójcik: W styczniu wysłuchanie w Brukseli ws. prawnej ochrony dzieci

Myślę, że w styczniu w Brukseli odbędzie się wysłuchanie dotyczące regulacji unijnych ws. dzieci w rodzinach zastępczych – powiedział w środę w telewizji wPolsce.pl wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Wiceminister podkreślił, że obecnie w Brukseli część polskich urzędników negocjuje kwestie nowych przepisów w rozporządzeniu Bruksela II bis.

„To jest takie rozporządzenie, które dotyczy właśnie uprowadzeń rodzicielskich” – wyjaśnił.

Dodał, że przedstawiciele z Polski negocjują, aby dzieci obywateli UE były umieszczane w rodzinach, gdzie jest zachowana tożsamość – jak wskazał – język, kultura, religia.

„To wszystko, co jest zapisane w konwencji praw dziecka i co stanowi o prawach dziecka” – podkreślił Michał Wójcik.

Zaznaczył, że przez brak odpowiednich regulacji unijnych dzieci często nie znały języka rodziny, do której trafiały.

Zgodnie z informacjami wiceministra, w Brukseli ma się odbyć wysłuchanie dotyczące zmiany w unijnych przepisach.

„Wszystko wskazuje na to, że będzie wysłuchanie, taką informację dostałem. Już listę ekspertów wysłaliśmy do Brukseli i myślę, że w styczniu takie wysłuchanie się odbędzie” – poinformował.

Wyraził też nadzieję, że będzie mógł jako minister przedstawić stanowisko polskiego rządu w tej sprawie.

„Myślę, że będą także przedstawiciele innych państw. To nie jest problem tylko Polski” – dodał.

Otwarcie granic i przynależność Polski do Unii Europejskiej sprawiły, że wielu Polaków pracuje i żyje na emigracji. W konsekwencji jest też więcej przypadków zabierania im dzieci w razie podejrzenia o nieodpowiednie traktowanie. W UE nie ma jednolitych regulacji w sprawie przekazywania dzieci do rodzin zastępczych. Polska chciałaby to zmienić, żeby zapewnić im odpowiednie prawa.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl