fot. PAP/EPA

UE planuje nową operację ochrony granic na Morzu Śródziemnym

Unia Europejska planuje nową operację patrolowania granic na Morzu Śródziemnym, aby pomóc Włochom w rozwiązywaniu problemów nielegalnej imigracji z Afryki Północnej – poinformowała w środę unijna komisarz spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem.

Za operację pod kryptonimem Frontex Plus odpowiadać ma unijna agencja zarządzania granicami Frontex. Nowa misja ma połączyć dwie obecne operacje agencji (Hermes i Aeneas) i uzupełnić, a docelowo zastąpić prowadzoną przez Włochy misję Mare Nostrum.

„Sukces tej operacji będzie zależeć od udziału państw członkowskich UE” – podkreśliła Malmstroem, która spotkała się w Brukseli z szefem włoskiego MSW Angelino Alfano. Ma ona nadzieję, że misja ruszy do końca listopada. W najbliższych dniach Komisja Europejska wspólnie z Włochami ma przedstawić szczegóły planowanej operacji, w tym jej budżet, i zwrócić się do krajów Unii o udostępnienie środków finansowych, sprzętu, statków i samolotów.

Malmstroem przyznała, że unijna operacja nie osiągnie jednak takiej skali, jak prowadzona od jesieni zeszłego roku włoska misja patrolowa i ratunkowa Mare Nostrum, której koszty sięgają około 9 mln euro miesięcznie.

Od początku roku do Włoch dotarło przez Morze Śródziemne blisko 100 tys. nielegalnych imigrantów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Często dochodzi do tragedii, gdy prowizoryczne łodzie z imigrantami toną albo gubią szlak. W październiku zeszłego roku w dwóch katastrofach łodzi w Cieśninie Sycylijskiej zginęło około 400 osób. Włochy wielokrotnie prosiły pozostałe kraje UE o wsparcie.

PAP

drukuj