fot. PAP/Piotr Nowak

Polska wspiera Albanię w procesie dołączenia do Unii Europejskiej

Jesteśmy za szybkim rozpoczęciem negocjacji akcesyjnych Unii Europejskiej z Albanią i Macedonią Północną – powiedział szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz po spotkaniu ze swoim albańskim odpowiednikiem Gentem Cakajem w Warszawie.

Szef polskiego MSZ poinformował, że głównym tematem rozmowy z ministrem spraw europejskich i zagranicznych Albanii była integracja europejska. Minister Jacek Czaputowicz podkreślił, że Polska w pełni popiera europejską perspektywę całego regionu Bałkanów Zachodnich, w szczególności Albanii, i liczy, że takie decyzje podjęte zostaną podczas październikowego posiedzenia Rady ds. Ogólnych UE.

– Polska podtrzymuje swoje zaangażowanie na rzecz wspierania europejskich aspiracji Albanii, dzieląc się swoimi doświadczeniami z okresu przedakcesyjnego oraz z okresu transformacji ustrojowej. Dowodem solidarności i gotowości do wsparcia Albanii w trudnym procesie dostosowania prawodawstwa i procedur do standardów Unii Europejskiej jest druga edycja Konferencji Tirańskiej, która mieliśmy dziś przyjemność, wraz z panem minister, otworzyć – powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Albański minister podziękował szefowi polskiego MSZ za jego deklarację. Podkreślił, że Albania bardzo ceni polskie zaangażowanie na rzecz Bałkanów Zachodnich.

RIRM

drukuj