fot. twitter.com

Do udziału w akcji „Polska pod Krzyżem” zachęca ks. abp Wacław Depo

Wobec zachodzących zmian i wydarzeń, z jakimi spotykamy się obecnie w naszej Ojczyźnie, trzeba nam ciągle na nowo stawać pod Krzyżem i wsłuchiwać się w głos św. Jana Pawła II, który w czerwcu 1997 r. mówił do nas: „Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym” – wskazał ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, zachęcając wiernych do udziału w modlitewnej inicjatywie „Polska pod Krzyżem”.

Dwa lata temu zorganizowano „Różaniec do granic”. Teraz, 14 września na lotnisku Kruszyn pod Włocławkiem, rusza kolejna akcja modlitewna – „Polska pod Krzyżem”. Jednym z podstawowych celów wydarzenia jest zjednoczenie Polaków na wspólnej modlitwie za Kościół.

W niedziele 8 września we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji częstochowskiej zostało odczytane słowo ks. abp. Wacława Depo, zatytułowane: „Tylko pod tym Krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska będzie Polską, a Polak Polakiem”.

***

Tylko pod tym Krzyżem, tylko pod tym znakiem,

Polska będzie Polską, a Polak Polakiem

 

Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego

na Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

 

         Bracia i Siostry w Chrystusie, Jedynym Odkupicielu człowieka!

 

W 2011 r. każdą parafię naszej archidiecezji nawiedził krzyż wraz z relikwiami Krzyża Świętego. Mogliśmy wtedy we wspólnotach parafialnych jako katolicy i Polacy odnowić naszą wierność Bogu, Krzyżowi i Ewangelii Chrystusowej. Wobec zachodzących zmian i wydarzeń, z jakimi spotykamy się obecnie w naszej Ojczyźnie, trzeba nam ciągle na nowo stawać pod Krzyżem i wsłuchiwać się w głos św. Jana Pawła II, który w czerwcu 1997 r. mówił do nas: „Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych i szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie”.

W wielość sposobów realizacji słów Papieża Polaka wpisuje się również inicjatywa modlitewna „Polska pod Krzyżem”. W łączności ze wszystkimi w Polsce i na świecie jako wierni archidiecezji częstochowskiej chcemy w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, tj. w sobotę 14 września br., zgromadzić się na wspólnej modlitwie za Ojczyznę. Zacznijmy od osobistego rachunku sumienia i pytania o naszą wierność Bogu, a jeśli trzeba skorzystajmy z sakramentu pokuty i pojednania. Bardzo proszę by w każdej parafii duszpasterze dali najpierw wiernym możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej w dniach poprzedzających i w samo święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Proszę również, by 14 września br. w każdej parafii odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji Polski. Zachęcam także duszpasterzy i grupy apostolskie do adoracji krzyża nie tylko w kościołach, ale i w miejscach publicznych, takich jak: Krzyże na placach miast, przy drogach, we wsiach, krzyże misyjne, a także w naszych domach.

Wszystkich, którzy mogą, zapraszam do udziału w modlitwie za Ojczyznę w Godzinie Miłosierdzia w miejscach szczególnie związanych z kultem Krzyża Świętego na terenie naszej archidiecezji. Są nimi: dla regionu częstochowskiego – kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie oraz Sanktuarium Krzyża Świętego w Rększowicach; dla regionu radomszczańskiego – kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanktuarium NMP Bolesnej w Radomsku; dla regionu wieluńskiego – kościół sanktuaryjny w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce; dla regionu zawierciańskiego –  Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Krzyża Świętego w Zawierciu-Blanowicach.

      Na odważne świadectwo wiary

z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa:

 W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen!  

(-) + Wacław Depo

        Arcybiskup Metropolita Częstochowski

radiomaryja.pl/archiczest.pl.

drukuj