Uczelnie wyższe rezygnują z opłat za drugi kierunek studiów

Część uczelni, po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, rezygnuje z opłat za drugi kierunek studiów. 5 czerwca Trybunał uznał przepisy dotyczące odpłatności za drugi kierunek za niezgodne z konstytucją.

Zakwestionowane przepisy mają stracić moc dopiero 30 września 2015 r., chyba że wcześniej wejdą w życie przepisy nowe. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego czeka na pisemne uzasadnienie wyroku.

Uczelnie jednak już rezygnują z pobierania opłat. Taką decyzję podjęły Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Szczeciński. Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego decyzję w tej sprawie podjąć mają pod koniec czerwca.

Poseł, prof. Włodzimierz Bernacki mówi, że reakcja uczelni pokazuje, że pobieranie opłat było niekorzystne nie tylko dla studentów ale również dla szkół wyższych.

– Przy deficycie studentów te środki płynące do uczelni są coraz to mniejsze. Dodam, że nakłady na szkolnictwo wyższe systematycznie maleją. W tej chwili te nakłady wynoszą ok. 0,82 procent PKB, a w roku ubiegłym były 0,79. Można wziąć pod uwagę to, że wielkie uczelnie, które zainwestowały w budynki po prostu teraz mają problem z utrzymaniem tej infrastruktury. Jeżeli więc zastanawiamy się dlaczego uczelnie tak łatwo rezygnują z opat za drugi kierunek, to odpowiedź jest prosta. Te dochody z drugiego kierunku są niższe od tych pieniędzy, które uczelnie mogą uzyskać z punktu widzenia liczby edukowanych studentów – ocenia Profesor.

Poseł ma nadzieję, że politycy PO i PSL pójdą po rozum do głowy i poprą poprawki PiS-u do nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, które wychodzą naprzeciw orzeczenia Trybunału. Okazją będzie posiedzenie Sejmu, planowane na ostatni tydzień czerwca.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl