[TYLKO U NAS] P. Czarnek: Politycy w Izraelu twierdzą, że jako naród jesteśmy odpowiedzialni za Holokaust

Nikomu nie przyszło do głowy, że poprzez takie, a nie inne nazwy muzeów czy obozów koncentracyjnych sprzyjaliśmy fałszywej edukacji obcokrajowców odwiedzających nasz kraj. Dziś twierdzą oni, jak np. politycy w Izraelu, że jako naród nie pojedyncze przypadki jesteśmy odpowiedzialni za Holokaust zwrócił uwagę na antenie TV Trwam dr hab. Przemysław Czarnek, prawnik i wojewoda lubelski.

Gość „Polskiego puntu widzenia” domaga się zmiany w nazwie Państwowego Muzeum na Majdanku. Według niego, byłby to ważny element społecznej edukacji zgodny z nowo przyjętą ustawą o Instytucie Pamięci Narodowej. Pismo w tej sprawie wysłano już do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

O inne nazwy nie zadbaliśmy wcześniej. Te zaniedbania wyszły teraz, kiedy została uchwalona nowelizacja ustawy o IPN, która nie zawierając absolutnie żadnych kontrowersyjnych zapisów, wywołała nie tylko międzynarodowe perturbacje, ale również spór w Polsce, bo odezwały się na nowo środowiska pedagogiki wstydu. Przede wszystkim skupiały się one na tym, aby pokazać, ilu to było szmalcowników w naszym kraju i kolaborantów z Niemcami, zupełnie zapominając o tym, że dziesięć tysięcy razy więcej było tych, którzy dziś nazywani są „Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata” – podkreślił Przemysław Czarnek.

Zdaniem wojewody lubelskiego, ogólna wiedza Polaków o powstałych na naszych ziemiach niemieckich obozach śmierci poprzestała na tej, jaka została zaczerpnięta i wyniesiona ze szkoły. Jak zaznaczył, uczyliśmy się wówczas o walce narodu polskiego z dwoma totalitaryzmami XX wieku.

Nikomu nie przyszło do głowy, że w między czasie ta pedagogika wstydu doprowadziła do tego, że również poprzez naszą fałszywą narrację, a też zaniedbania w nazwach muzeów, sprzyjaliśmy fałszywej edukacji obcokrajowców, którzy odwiedzali nasz kraj. Dziś twierdzą oni, jak np. nawet politycy w Izraelu, że jako naród nie pojedyncze przypadki jesteśmy odpowiedzialni za Holokaust. Ta niewiedza i nieświadomość spowodowała, że nie zwracaliśmy uwagi na to, że w oficjalnych nazwach muzeów utrzymywanych za polskie pieniądze nie mamy nic niemieckiego i nic nie dot. byłych niemieckich obozów koncentracyjnych – akcentował prawnik.

Przemysław Czarnek w sprawie muzeum na Majdanku proponuje nazwę: „Państwowe Muzeum Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku”. Sugeruje również, by zmienić tabliczkę na Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Całość programu „Polski punkt widzenia” z udziałem Przemysława Czarnka można zobaczyć [tutaj].

 

RIRM

drukuj