[TYLKO U NAS] M. Małecki: Innowacyjność to absolutny priorytet rządu PiS

Szukamy w gospodarce tych pól do konkurowania, gdzie mamy równy start. Dziś na świecie trwa rewolucja cyfrowa, dlatego też innowacyjność jest dla rządu Prawa i Sprawiedliwości absolutnym priorytetem – powiedział w rozmowie z redaktorem TV Trwam Szymonem Kozupą Maciej Małecki, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zmieniliśmy model patrzenia na polską gospodarkę – chcemy, żeby Polska wyszła z pułapki średniego rozwoju – powiedział Maciej Małecki.

Polska nie miała szans na równy start w dotychczasowych rewolucjach przemysłowych. Albo byliśmy pod zaborami albo w Polsce był komunizm, więc rewolucje: pary, elektryczności i komputerów nas ominęły. Dziś na świecie trwa czwarta rewolucja – rewolucja cyfrowa. To od nas będzie zależało, czy polskie firmy będą innowacyjne i będą dostarczały produkt najwyższej jakości, ale po najniższych cenach. Zmieniliśmy model patrzenia na polską gospodarkę. Skończyliśmy z tym, co było w poprzednich latach, a więc z podejściem: „zainwestuj w Polsce, bo Polakom można mniej płacić”. To nie o to chodzi. Chcemy, żeby Polska wyszła z pułapki średniego rozwoju, czyli, że inne kraje rozwijają się szybciej od nas – wskazał sekretarz stanu w kancelarii premiera.

W Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest zapisany cały szereg działań skierowanych na to, żeby polski przemysł dorównał do najbardziej rozwiniętych krajów świata – dodał.

Szukamy tych pól do konkurowania, gdzie mamy równy start. Oczywistym jest, że nie mamy szans w ściganiu się np. w produkcji samochodów spalinowych, ponieważ w czasie, kiedy w Polsce był komunizm albo kiedy wyprzedawane były nasze fabryki, kraje Europy Zachodniej i Stany Zjednoczone wyprzedziły nas bardzo mocno. Natomiast mamy szansę równego startu w tych technologiach, które dopiero pojawiają się na świecie. Polacy mają wielkie zdolności i talenty informatyczne. Wielu naszych informatyków pracuje dla największych koncernów światowych. Za wieloma wynalazkami stoją polskie nazwiska. Chcemy wykorzystać tę naturalną zdolność Polaków i kapitał, który tkwi w młodym pokoleniu, który wchodzi na rynek, do rozwoju Polski. Chcemy wejść w XXI w. jako kraj wysoko wyspecjalizowany technologicznie – zaznaczył polityk.

Dlatego priorytetem polskiego rządu jest rozwój startupów – zaznaczył Maciej Małecki.

Rząd wspiera w tzw. Planie Morawieckiego rozwój startupów. Są to nowe wynalazki, które powstają w maleńkich firmach. One przełamują pewne bariery. Problemem nowych wynalazków jest komercjalizacja. Teraz chodzi o wdrożenie pomysłów polskich wynalazców do masowej produkcji. Innowacyjność jest absolutnym priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości – wskazał sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl