fot. twitter.com/TRzymkowski

[TYLKO U NAS] T. Rzymkowski: Platforma Obywatelska nie jest w stanie wykrzesać z siebie poważnego programu politycznego, który przyciągnie wyborców

Platforma Obywatelska nie jest w stanie wykrzesać z siebie poważnego programu politycznego, który przyciągnie wyborców. To partia, która jest nastawiona wyłącznie na sprawowanie władzy i to było dzisiaj słychać głośno z ust bardzo wielu prominentnych polityków Platformy Obywatelskiej, którzy tęsknią za władzą. Dziś Platforma Obywatelska jest eklektyczną, bezideową partią władzy, pozbawioną jej od 5 lat – mówił Tomasz Rzymkowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.  

Cezary Tomczyk zastąpił Borysa Budkę na stanowisku przewodniczącego klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. To początek zmian wewnątrz Platformy Obywatelskiej. [czytaj więcej]

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że Platforma Obywatelska nie odrobiła lekcji od 2015 roku i niewiele zmieniła, jeśli chodzi o kwestie programowe.

– Wdraża bieżącą sytuację polityczną do programu partii politycznej czy koalicji różnych formacji stowarzyszonych z Platformą Obywatelską. Tak nie postępuje żadne poważne ugrupowanie polityczne. W hasłach programowych mowa jest o przywracaniu normalności, walki o naszą Polskę i jakby pierwszym fundamentem powrotu, zdaniem Platformy Obywatelskiej, jest rozłączenie funkcji Prokuratora Generalnego od ministra sprawiedliwości – zauważył Tomasz Rzymkowski.

https://twitter.com/Platforma_org/status/1309786516344975360

Poseł Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że jednym z powodów, który przyczynił się do [afery Amber Gold] było właśnie rozłącznie prokuratury generalnej od Ministerstwa Sprawiedliwości.

– Kolejnymi punktami programu jest kwestia jawności życia publicznego. Przez minionych 5 lat Prawo i Sprawiedliwość bardzo mocno rozszerzyło kwestię dostępu do informacji nt. majątku funkcjonariuszy publicznych i Platforma Obywatelska wówczas rozdzierała szaty. Dzisiaj próbują to jeszcze bardziej rozszerzyć na rodziny funkcjonariuszy publicznych. Nie wiem czy to jest jeden z podstawowych problemów w tej chwili państwa polskiego, społeczeństwa polskiego – majątki dzieci polityków czy majątki dzieci sędziów, prokuratorów. Natomiast pamiętam sytuację, w której rozszerzaliśmy kwestię oświadczeń majątkowych sędziów, prokuratorów, osób, które sprawują ważne funkcje w sektorze dotyczącym sprawiedliwości i bezpieczeństwa państwa. Wówczas Platforma Obywatelska rozdzierała szaty i twierdziła, że jest to absolutnie niepotrzebne czy wręcz jest to zamach na demokratyczne organy państwa polskiego – podkreślił rozmówca Radia Maryja.

https://twitter.com/Platforma_org/status/1309786032112631809

Gość audycji „Aktualności dnia” wskazał, że kolejnym z elementów programowych Platformy Obywatelskiej jest tworzenie tzw. rzecznika-podatnika czy centrów wsparcia podatników.

– Platforma Obywatelska to partia polityczna, która już ponad 20 lat funkcjonuje w Polsce. Na początku była partią, która głosiła bardzo poważne hasła dotyczące wolności gospodarczej państwa, które miało być sprawne, małe. Państwa, które potencjał ekonomiczny narodu jest w stanie w sposób właściwy wykorzystać i stworzyć atmosferę, by się rozwijać. (…) Właściwa powinna być reforma prawa podatkowego, a nie tworzenie instytucji, które mają pomagać obywatelom w kontakcie z innymi instytucjami państwowymi, w tym przypadku z urzędami skarbowymi, instytucjami zawartymi w ramach Krajowej Administracji Skarbowej. To jest zupełnie niepoważne podejście do tych zagadnień. W mojej ocenie Platforma Obywatelska nie jest w stanie wykrzesać z siebie poważnego programu politycznego, który przyciągnie wyborców. To partia, która jest nastawiona wyłącznie na sprawowanie władzy i to było dzisiaj słychać głośno z ust bardzo wielu prominentnych polityków Platformy Obywatelskiej, którzy tęsknią za władzą. Dziś Platforma Obywatelska jest eklektyczną, bezideową partią władzy, pozbawioną jej od 5 lat – zaznaczył polityk.  

Tomasz Rzymkowski odniósł się do słowa: totalna, gdyż Platforma Obywatelska określa się mianem totalnej opozycji. A jak twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości, totalność kojarzona jest z III Rzeszą Niemiecką i II wojną światową.

– Opozycja w osobie Grzegorza Schetyny, byłego lidera, kilka lat temu ogłosiła, że będzie opozycją totalną. To znaczy, że z nimi żadnej współpracy stronnictwa rządzące Polską nie będą mogły podejmować. Jest to na pewno jakaś refleksja. Bardzo bym chciał, żeby Platforma Obywatelska czy inne ugrupowania stowarzyszone z Platformą w ramach Koalicji Obywatelskiej, były opozycją realną, tzn. opozycją, która nie tylko wytyka rządzącym ewentualne słabości pewnych działań, słabości legislacyjne, ale również proponuje rozwiązania istotne z punktu widzenia państwa, istotne z punktu widzenia narodu. Dzisiejsza konwencja nie przybliżyła nas do odejścia od opozycji totalnej. (…) Zabrakło konkretów. Gdyby słowa o odejściu od koncepcji opozycji totalnej były prawdziwe, to pojawiłyby się realne postulaty programowe takie, jakie jeszcze na początku lat 2000 Platforma Obywatelska w swoim programie miała. Jednak jest powrót do przeszłości. Chcemy wrócić do Polski sprzed 2015 roku, gdzie prokuratura nikomu nie podlega, nie ma żadnego mandatu demokratycznego ani możliwości nadzoru nad tą prokuraturą, używamy elementów z bieżącej polityki i wkładamy je w bieżący program naszej formacji a jednocześnie nie podejmujemy żadnych poważnych tematów, takich jak np. polityka fiskalna państwa. Dyskusja na ten temat jest konieczna. Prawo i Sprawiedliwość zrobiło naprawdę bardzo wiele, aby alimentować w sposób właściwy finanse publiczne – podsumował poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Całość rozmowy z udziałem Tomasza Rzymkowskiego w sobotniej audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj