fot. flickr.com

Dr T. Rzymkowski: Wyrażam olbrzymie zaniepokojenie, że Uniwersytet Jagielloński próbuje uczestniczyć w wojnie światopoglądowej i ulega narracji ideologii gender

Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymali ankietę, w której proszeni są o wskazanie swojej płci, mając do wyboru także inne niż kobieta czy mężczyzna. „Zgodnie z Ustawą o aktach stanu cywilnego w Polsce mamy dwie płcie. Jeśli Uniwersytet próbuje relatywizować kwestie natury biologicznej, jest to niezwykle smutne, tym bardziej że mówimy o najstarszym polskim uniwersytecie, który kończyło wielu wybitnych Polaków ze św. Janem Pawłem II na czele” – zwracał uwagę dr Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

Prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, poinformował w czwartek, że skierował do rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie pismo z prośbą o pilne wyjaśnienie w sprawie ankiety przygotowanej przez działającą na rzecz „równego traktowania” jednostkę uczelni. Chodzi o ankietę, którą 38 tys. studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego dostało z Działu Bezpieczni UJ. Ankietowani proszeni są o wskazanie swojej płci, mając do wyboru także inne niż kobieta czy mężczyzna. O sprawie poinformowała na Twitterze Barbara Nowak, małopolski kurator oświaty. [czytaj więcej]

– Zgodnie z Ustawą o aktach stanu cywilnego w Polsce mamy dwie płcie: męską i żeńską. Nie ma żadnych innych płci. Jakiekolwiek próby deformowania tego stanu rzeczy są po prostu niezgodne z prawem. Uniwersytet jest organem władzy publicznej i powinien działać w granicach i na podstawie prawa. W tym przypadku mamy do czynienia z tworzeniem równoległych bytów – zwracał uwagę dr Tomasz Rzymkowski.

Rozmówca RIRM wskazał także na zaprzeczanie podstawowym zasadom biologii i genetyki.

– Uniwersytet zaprzecza też biologii, bo w kodzie genetycznym mamy zapisane, że albo jesteśmy kobietą, albo mężczyzną. Jeśli Uniwersytet próbuje relatywizować kwestie natury biologicznej, jest to niezwykle smutne, tym bardziej że mówimy o najstarszym polskim uniwersytecie, który kończyło wielu wybitnych Polaków ze św. Janem Pawłem II na czele. Wyrażam olbrzymie zaniepokojenie, że Uniwersytet Jagielloński próbuje uczestniczyć w wojnie światopoglądowej i ulega narracji ideologii gender. (…) Uniwersytet powinien być neutralny światopoglądowo, a przede wszystkim powinien przestrzegać polskiego prawa – akcentował wiceminister edukacji i nauki.

– Ponadto są to dane wrażliwe. Jestem bardzo ciekaw opinii Urzędu Ochrony Danych Osobowych, czy tego typu dane mogą być zbierane przez uniwersytet. Niektóre z pytań – moim zdaniem – ocierają się o kwestie dotyczące stanu zdrowia poszczególnych osób – dodał.

radiomaryja.pl/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl