Dr T. Rzymkowski: Większość polskich rodziców ma głęboko w sercu troskę o wychowanie i wykształcenie swoich dzieci

Mamy do czynienia z podwójnym fałszem. Fałszem jest to, że prac domowych nie ma, bo one rzeczywiście będą i dobrze, żeby były. Jestem gorącym zwolennikiem tego, gdyż nie da się nauczyć matematyki bez systematycznego odrabiania zadań domowych. Nie wyobrażam sobie nauki j. obcego bez nauki słówek czy ćwiczeń. (…) Większość polskich rodziców ma głęboko w sercu troskę o wychowanie i wykształcenie swoich dzieci –  powiedział dr Tomasz Rzymkowski, były wiceminister edukacji, nauczyciel akademicki, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Resort edukacji narodowej dopiął swego w sprawie ograniczenia prac domowych w szkołach. Dr Andrzej Mazan, publicysta „Naszego Dziennika”, ostrzega przed konsekwencjami rozporządzenia, jakie obowiązuje już od 1 kwietnia 2024 roku. [czytaj więcej]

Min. Barbara Nowacka zapowiedziała również likwidację przedmiotu Historia i Teraźniejszość.

Gość Radia Maryja stwierdził, że realizacja polityki lewicowo-liberalnej obecnej Koalicji 13 grudnia dąży do tego, by kolejne pokolenia Polaków nie znały prawdy historycznej.

– Pamiętamy rządy Donalda Tuska, kiedy historia była totalnie wyrugowana z polskiej szkoły (czy to podstawowej, czy istniejących wówczas gimnazjów i szkół ponadpodstawowych). Lekcja historii obok j. polskiego jest przedmiotem, który uczy tożsamości narodowej, uczy prawdy historycznej, by młodzi Polacy nie mieli kompleksów nie tylko w kraju, ale również poza granicami, kiedy to wiele nieprawdziwych, szkalujących nasz naród, nasze państwo tez krąży – zaznaczył były wiceminister edukacji.    

Dr Tomasz Rzymkowski podkreślił, że przedmiot Historia i Teraźniejszość, został wprowadzony dwa lata temu i ten kurs powinien być kontynuowany i nie należy go rugować.

– Wiemy, że ma być zastąpiony przedmiotem pod nazwą Edukacja Obywatelska, który według założeń (…) prowadzi do podejścia marksistowskiego. Nie uczmy młodych ludzi, nie przekazujmy im wiedzy, ale uczmy ich debatować. Jednak o czym mają argumentować, o czym mają debatować, jak nie mają konkretnych argumentów? Jeśli nie ma wiedzy, to o czym rozmawiać? Czyli przekazujemy formalną stronę umiejętności, natomiast materialnych elementów absolutnie nie ma. Nie jestem przeciwnikiem tego, żeby uczyć zdrowej, dobrej dyskusji opartej o fakty, tylko musimy te fakty ludziom przede wszystkim przekazać, aby mogli dyskutować. Trudno jest rozmawiać na jakiekolwiek tematy bez gruntownej wiedzy. Jeśli tej gruntownej wiedzy nie ma, to mamy „papkę” medialną, która nic nie wnosi do dyskusji. Obserwujemy to u wielu polityków w obecnej koalicji rządzącej, czyli tzw. przerost formy nad treścią – wskazał nauczyciel akademicki.

Uczniowie będą odrabiać prace domowe, ale w prywatnych, płatnych szkołach. Zakaz wprowadzony przez ministerstwo edukacji – jak dowiedział się jeden z dzienników – nie obejmuje placówek niepublicznych. [więcej]

– To jest kompletna fikcja. Nie wyobrażam sobie lekcji j. polskiego i rozmowy nt. lektury, która i tak została radykalnie ograniczona przez obecnych kierowników Ministerstwa Edukacji Narodowej, bez przeczytania tej lektury. Jak traktować przeczytanie lektury? Czy to jest praca domowa, czy uczniowie może w przerwach między zajęciami czytają lektury, a może wspólne czytanie lektur na lekcjach j. polskiego? (…) Mamy do czynienia z podwójnym fałszem. Fałszem jest to, że prac domowych nie ma, bo one rzeczywiście będą i dobrze, żeby były. Jestem gorącym zwolennikiem tego, gdyż nie da się nauczyć matematyki bez systematycznego odrabiania zadań domowych. Nie wyobrażam sobie nauki j. obcego bez nauki słówek czy ćwiczeń. (…) Większość polskich rodziców ma głęboko w sercu troskę o wychowanie i wykształcenie swoich dzieci – podsumował nauczyciel akademicki.

Całą rozmowę z dr. Tomaszem Rzymkowskim w audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl