fot. twitter.com/TRzymkowski

[TYLKO U NAS] Dr T. Rzymkowski: Prawo do życia jest prawem o wiele ważniejszym od wolności

Wolność nie oznacza pełnej swobody. Wolność oznacza możliwość działalności, ale mieści się w tym również pojęcie pewnych ograniczeń. Miarą naszej wolności jest wolność drugiego człowieka. W imię wolności matki do tego, czy ona chce, czy nie chce mieć dziecka, nie może mieścić się możliwość pozbawienia wolności dziecka. Tym jest pozbawienie go życia, które jest przyrodzonym przymiotem każdej osoby, jest fundamentem – podkreślił dr Tomasz Rzymkowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, w środowym programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam.

Dr Tomasz Rzymkowski podsumowując rok 2020 odniósł się do pandemii koronawirusa, mówiąc, że wydarzenie to „miało swoje odzwierciedlenie nie tylko w życiu i zdrowiu wszystkich ludzi, ale miało również znaczenie gospodarcze, polityczne oraz społeczne”.

– Skutki, pomimo zakończenia pandemii za jakiś czas, będą odczuwalne przez co najmniej dekadę i będą oddziaływały na różne dziedziny naszego życia w większym lub mniejszym stopniu. (…) Niewątpliwie drugim ważnym wydarzeniem były wybory prezydenckie, tym bardziej, że były swoistym starciem cywilizacji z racji kandydatów, którzy przeszli do drugiej tury – wskazał polityk.

Trzecim wydarzeniem jest kwestia rekonstrukcji rządu – kontynuował poseł PiS.

– To będzie rzutowało na kolejne lata rządów Zjednoczonej Prawicy i współpracy w ramach koalicji między Prawem i Sprawiedliwością, Solidarną Polską oraz Porozumieniem. To pokazuje trwałość konstrukcji i znaczenie trwającej rywalizacji pomiędzy poszczególnymi podmiotami ZP. To też walka o wyborców – zauważył dr Tomasz Rzymkowski.

W 2020 r. Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie tzw. aborcji. Doszło do sporu odnoszącego się do kwestii obrony życia dzieci nienarodzonych.

– Mamy tu do czynienia z walką o pojęcia. Lewica bardzo skutecznie i konsekwentnie walczy o przekształcenie pojęć, które mają zupełnie inne znaczenie. Wśród nich jest pojęcie wolności. Wolność nie oznacza pełnej swobody. Wolność oznacza możliwość działalności, ale mieści się w tym również pojęcie pewnych ograniczeń. Miarą naszej wolności jest wolność drugiego człowieka. W imię wolności matki do tego, czy ona chce, czy nie chce mieć dziecka, nie może mieścić się możliwość pozbawienia wolności dziecka. Tym jest pozbawienie go życia, które jest przyrodzonym przymiotem każdej osoby, jest fundamentem, co znalazło odzwierciedlenie w ustnym uzasadnieniu wyroku TK – podkreślił dr Tomasz Rzymkowski.

– Trybunał powiedział, że fundamentem demokratycznego państwa prawnego jest prawo do życia, które rozpoczyna się z chwilą poczęcia i kończy z chwilą naturalnej śmierci. Prawo do życia jest prawem o wiele ważniejszym od wolności – dodał.

Zakończył się również proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Podpisano m.in. umowy o handlu i współpracy. Dr Tomasz Rzymkowski powiedział, że „to przede wszystkim suwerenna wola Wielkiej Brytanii”.

– Wielka Brytania od samego początku traktowała przynależność do wspólnot europejskich jako element współpracy gospodarczej. (…) Z polskiego punktu widzenia to niewątpliwie osłabienie naszej pozycji. Wielka Brytania zawsze w kluczowych sprawach dot. przyszłości Unii Europejskiej była głosem wspierającym nas – zauważył poseł PiS.

radiomaryja.pl

drukuj