[TYLKO U NAS] T. Rzymkowski: Sędziowie pokoju usprawniliby działanie wymiaru sprawiedliwości

Zbyt dużo drobnych spraw wpływa do sądownictwa powszechnego. Jeśli te sprawy byłyby scedowane na sądownictwo społeczne – sędziów, którzy są wybierani na cztero – czy pięcioletnią kadencję, to jest to rozwiązanie, które realnie uzdrowiłoby polski wymiar sprawiedliwości – powiedział w rozmowie z dziennikarzem TV Trwam Szymonem Kozupą o pomyśle wprowadzenia instytucji sędziów pokoju poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski.

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie prezydenckich projektów ustaw o KRS i SN. Andrzej Duda postawił PiS-owi jeden warunek – multipartyjność KRS-u. Chodzi o to, żeby Rada nie była polem do politycznej walki – wskazał poseł Tomasz Rzymkowski.

– Przede wszystkim stwierdziłbym, że zostanie zachowana apartyjność, bo element polityczny oznacza coś dobrego. Polityka to roztropna troska o dobro wspólne, jak stworzył tę definicję św. Tomasz z Akwinu, tak do tej pory jest ona w sercach wszystkich chrześcijańskich polityków, w tym moim. Chodzi natomiast o wybór apartyjny, by nie pozbawiać sędziów tego prymatu braku zaangażowania w bieżące spory pomiędzy stronnictwami politycznymi tak, aby KRS, stojący na straży niezawisłości sędziów i niezależności sądów, nie był oskarżany o to, że jest instrumentem walki politycznej. Stąd też wybór, w którym biorą udział przedstawiciele wszystkich partii – powiedział poseł Kukiz’15.

Członków KRS-u, według ustawy PiS, miałaby wybierać większość parlamentarna. Tomasz Rzymkowski podkreślił, że optymalnym rozwiązaniem byłby bezpośredni wybór przez obywateli.

– Najlepszy byłby wybór bezpośredni przez Polaków. Moim zdaniem wybory przez sędziów i parlament są bardzo podobne. Sędziowie wiedzą, kto w ich środowisku jest czarną owcą, a kto jest uznawany za sędziego bez skazy. Dla parlamentarzystów będzie to o wiele trudniejszy wybór. Tylko, że parlamentarzyści dysponują o wiele większym mandatem od suwerena – zaznaczył.

Członek Kukiz’15 wyraził nadzieję na przyjęcie prezydenckiej poprawki o niemożliwości łączenia urzędu Prokuratora Generalnego i członkostwa w KRS.

– Pytanie, co ma w zanadrzu PiS, bo to posłowie tej partii mają większość w Sejmie i Senacie. Jak już wiemy z zapowiedzi posłów będą złożone poprawki. Mam nadzieję, że uwzględnione zostaną poprawki zaproponowane przez prezydenta o tym, że nie można łączyć funkcji Prokuratora Generalnego, a jednocześnie osoby, która wpływa na wybór sędziów – wskazał.

Tomasz Rzymkowski podkreślił także, że pomysł z wprowadzeniem sędziów pokoju mógłby w znaczącym stopniu usprawnić działanie wymiaru sprawiedliwości i zdecydowanie przyspieszyć jego prace.

– Sędziowie pokoju to sztandarowy pomysł Kukiz’15 na to, w jaki sposób uzdrowić funkcjonowanie polskiego sądownictwa, które jest przeciążone pracą. Zbyt dużo drobnych spraw wpływa do sądownictwa powszechnego. Jeśli te sprawy byłyby scedowane na sądownictwo społeczne – sędziów, którzy są wybierani na cztero – czy pięcioletnią kadencję, to jest to rozwiązanie, które realnie uzdrowiłoby polski wymiar sprawiedliwości – zaznaczył poseł Kukiz’15.

Ustawa Kukiz’15 ws. sędziów pokoju ma trafić do Sejmu pod koniec grudnia.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl