[TYLKO U NAS] Poseł T. Rzymkowski o projekcie ustawy anty-447: Zamykamy wszelką możliwość dyskusji na temat zwrotu mienia

Zamykamy wszelką możliwość dyskusji na temat zwrotu mienia. Państwo polskie jednoznacznie stwierdza, że wszelkie czynności prawne związane z odzyskiwaniem mienia bezspadkowego są z mocy prawa nieważne, a jeśli jakikolwiek urzędnik państwowy podjąłby się negocjacji i jakichś zobowiązań z tego tytułu, podlegałby karze pozbawienia wolności od 2 lat wzwyż – poinformował poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Kukiz’15 zaapelowało, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu zająć się projektem ustawy anty-447, które przygotowało to ugrupowanie.

– Zaapelowaliśmy tym bardziej, że każdy dzień przynosi kolejne odsłony roszczeń ze strony diaspory żydowskiej wobec Polski. Przypomnijmy, czego dotyczą te roszczenia. Dotyczą one tak zwanego mienia bezspadkowego, mówię tak zwanego, ponieważ nie ma w żadnym porządku prawnym, tym bardziej w polskim, jak i całego cywilizowanego świata, takich zapisów. Diaspora żydowska domaga się odszkodowania za majątek, który zgodnie z polskim prawem i standardami prawa światowego, w sytuacji braku spadkobierców – ustawowym czy testamentowych – przechodzą na rzecz Skarbu Państwa i dzisiaj – po przeszło 70 latach od zakończenia II wojny światowej – diaspora żydowska coraz mocniej naciska w tej sprawie na państwo polskie – powiedział gość Radia Maryja.

Nasza ustawa, którą złożyliśmy w ubiegłym tygodniu, jest realną odpowiedzią na tę groźbę – wskazał poseł Tomasz Rzymkowski.

– Zamykamy wszelką możliwość dyskusji na temat zwrotu mienia. Państwo polskie jednoznacznie stwierdza, że wszelkie czynności prawne związane z odzyskiwaniem mienia bezspadkowego są z mocy prawa nieważne, a jeśli jakikolwiek urzędnik państwowy podjąłby się negocjacji i jakichś zobowiązań z tego tytułu, podlegałby karze pozbawienia wolności od 2 lat wzwyż. Tą ustawą nakładamy obowiązek na Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej, aby w sytuacji, kiedy wobec jakiegokolwiek obywatela polskiego jakikolwiek podmiot wystąpi z roszczeniem majątkowym właśnie z tego tytułu mienia bezspadkowego, to wówczas z urzędu radcy prawni Prokuratorii Generalnej RP mieliby obowiązek włączenia się do tego procesu – stwierdził gość „Aktualności dnia”.

Poseł skomentował także słowa amerykańskiej ambasador, która stwierdziła, że ustawa 447 nie nakłada na nikogo żadnych finansowych ani prawnych obciążeń, a jest to jedynie jednorazowy raport dla Kongresu USA.

– To wszystko oczywiście prawda. Ta ustawa nie nakłada takiego obowiązku, ta ustawa mówi wyłącznie o raportowaniu w ciągu 18 miesięcy od jej uchwalenia o stanie postępów. Natomiast pani ambasador raczyła nie wspomnieć o dwóch ważnych aspektach tej ustawy, mianowicie ta ustawa 447 nakłada obowiązek na administrację i dyplomację amerykańską, aby rozmawiać na temat mienia bezspadkowego. To jest pierwszy tego typu wiążący akt prawny, który takie pojęcie tworzy. Kolejny aspekt to aspekt dyplomatyczny, mianowicie administracja amerykańska ma obowiązek pomagać wszystkim podmiotom czy to osobom fizycznym, czy prawnym, w uzyskiwaniu mienia bezspadkowego w państwach, których ta ustawa dotyczy. Pani ambasador nie wymieniła tych dwóch ważnych aspektów tej ustawy – podsumował polityk.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem posła Tomasza Rzymkowskiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj