PAP/Mikołaj Kuras

[TYLKO U NAS] T. Rzymkowski: Polska jest absolutnie w centrum uwagi Europy i świata. Jest w tej chwili swoista moda na Polskę i polskość. Musimy ten moment wykorzystać, aby jak najszerzej i jak najgłębiej zaszczepić polską kulturę  

Widzimy olbrzymie zainteresowanie wśród potomków w trzecim, czwartym, a może nawet i piątym pokoleniu Polaków za granicą, którzy chcą uczyć się języka polskiego. Myślą o tym, aby związać swoją przyszłość z naszym krajem. Widzimy, jak wielu chętnych – cudzoziemców z punktu widzenia prawa, ale gorliwych Polaków – chce wracać do kraju, kontynuować  edukację, chociażby w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – mówił wiceminister edukacji i nauki, pełnomocnik rządu do spraw umiędzynarodowienia i rozwoju edukacji i nauki, Tomasz Rzymkowski, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu   trwa XXV Forum Polonijne. Tegoroczne hasło brzmi „Moja droga do Polonii i wiary”. Jak wskazał wiceminister edukacji i nauki, Tomasz Rzymkowski, niezwykle ważne jest, aby podtrzymywać i pielęgnować wspólnotę Polaków.

– Niezwykle ważna płaszczyzna współpracy nas, Polaków – tych w kraju i za granicą; tych na Wschodzie, którzy od pokoleń tam mieszkają; tych, którzy wyjechali na Zachód z różnych powodów: od prześladowań politycznych po przyziemne kwestie – to podtrzymywać wspólnotę narodową. To wielkie zadanie dla państwa polskiego. Staramy się jak możemy, aby to zadanie wykonać, by pielęgnować polskość wśród kolejnych pokoleń Polaków, młodych ludzi, aby troszczyć się o język polski, mowę ojczystą, bo jeśli to utracimy, to zniknie kontakt z polskością – powiedział Tomasz Rzymkowski.

Dodał, że obecnie jest ogromne zainteresowanie naukę języka polskiego wśród Polaków mieszkających za granicą. Młode pokolenie chce wracać do Ojczyzny i kontynuować edukację na polskich uczelniach.

– Obserwujemy w tej chwili proces, gdy rodzice zaczynają uczyć własnych dzieci języka polskiego. (…) Widzimy olbrzymie zainteresowanie wśród potomków w trzecim, czwartym, a może nawet i piątym pokoleniu Polaków za granicą, którzy chcą uczyć się języka polskiego. Myślą o tym, aby związać swoją przyszłość u nas w kraju. Widzimy jak wielu chętnych – cudzoziemców z punktu widzenia prawa, ale gorliwych Polaków – chce wracać do kraju, kontynuować  edukację, chociażby w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, ale też na innych polskich uczelniach – podkreślił gość Radia Maryja.

Studenci z zagranicy mogą korzystać z programów stypendialnych m.in. z tych prowadzonych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów oraz z programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

– Tak, aby kultywować i podtrzymać polskość, ale również, aby odwrócić proces, który miał miejsce przez dekady, gdzie Polacy wyjeżdżali z Polski. Dziś obserwujemy proces powrotów. Widzimy to, chociażby poprzez stypendystów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. To są potomkowie w czwartym, piątym pokoleniu Polaków, którzy przyjeżdżają do Polski, studiują i wiążą przyszłość z Polską – wskazał wiceminister.

Dbanie o polską kulturę za granicą – jak zaznaczył gość Radia Maryja – opiera się na trzech filarach. Pierwszym z nich jest rodzina, która kultywuje tradycje, uczy języka polskiego i wychowuje w duchu polskiego patriotyzmu. Drugim środowiskiem jest wspólnota Polskiej Misji Katolickiej. Z kolei trzeci filar to polskie szkoły i współpraca z placówkami dyplomatycznymi.  Pełnomocnik rządu do spraw umiędzynarodowienia i rozwoju edukacji i nauki zaznaczył, że „Polska jest absolutnie w centrum uwagi Europy i świata”.

– Jest w tej chwili swoista – w dobrym tego słowa znaczeniu – moda na Polskę i polskość. Musimy ten moment w historii wykorzystać, aby jak najszerzej i jak najgłębiej wejść i zaszczepić polską kulturę. Polska jest absolutnie w centrum uwagi Europy i świata – zauważył Tomasz Rzymkowski.

Dodał, że Polacy są narodem, który od pokoleń kieruje się wartościami opartymi na Ewangelii.

– Polski naród od pokoleń miał wpojone wartości oparte o Ewangelię, nauczanie Jezusa Chrystusa. I my się ostaliśmy. W XXI wieku, gdzie mamy falę nowych ideologii, opartych na założeniach marksizmu, materializmu, my jako Polska stajemy oporem i cały świat patrzy na nas z podziwem. Patrzy na to, co robimy w kontekście barbarzyńskiej wojny na Ukrainie, jakim humanitaryzmem się wykazujemy. „Człowiekiem człowiek się rodzi”, jak mawiał kardynał Stefan Wyszyński, ale człowiekiem trzeba być. My nasze człowieczeństwo okazujemy niosąc pomoc Ukraińcom – podkreślił gość Radia Maryja.

Całość audycji „Aktualności dnia” z udziałem Tomasza Rzymkowskiego można wysłuchać [tutaj]. 

radiomaryj.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl